Starý městský hřbitov v Písku

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Starý městský hřbitov
Pietní park v místě hřbitova s Kapli Nejsvětější Trojice
Pietní park v místě hřbitova s Kapli Nejsvětější Trojice
Lokalita
StátČeskoČesko Česko
KrajJihočeský
OkresPísek
ObecPísek
Zeměpisné souřadnice
Map
Specifikace
Výstavba1576
Odkazy
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Starý městský hřbitov v Písku je bývalý hlavní městský hřbitov v Písku. Nachází se v centrální středověké části města, v ulici Na Výstavišti u břehu řeky Otavy, nedaleko píseckého Kamenného mostu.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Starší městský hřbitov se rozkládal okolo děkanského kostela Narození Panny Marie. Nový hřbitov byl zřízen v roce 1576 na darovaném královském pozemku druhém břehu řeky při dostavěné pozdně gotické Kapli Nejsvětější Trojice jako hlavní městský hřbitov. V areálu se nacházela řada hrobek významných obyvatel Písku. Na počátku 20. století bylo rozhodnuto o zřízení nového pohřebiště umístěného mimo centrum města. V letech 19321933 byl v severovýchodní části města na úbočí Píseckých hor nový, Lesní hřbitov, podle návrhu architekta. Předobrazem tohoto projektu byl o několik let starší Lesní hřbitov ve Zlíně. Na starém městském hřbitově se pohřbívalo až do roku 1950.

K likvidaci starého hřbitova a vybudování Pietního parku došlo v roce 1973. K zpřístupnění upraveného parku a objektu kostela pro veřejnost došlo v roce 1977. Kostel nadále slouží jako společenská a kulturní síň. Těsně západně vedle hřbitova byl v 70. letech 20. století postaven městský zimní stadion.

V Písku se nenachází krematorium, ostatky zemřelých byly a jsou zpopelňovány povětšinou v krematoriích v Českých Budějovicích či v Blatné.

Hroby významných osobností[editovat | editovat zdroj]

Zachované hroby[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • LUDVÍK Lubor, PRÁŠEK Jiří PhDr., Písecké ulice. Písek: Nakladatelství J M Písek, 1998. S. 127.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]