Kostel Nejsvětější Trojice (Písek)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Kostel Nejsvětější Trojice
Kostel Nejsvětější Trojice Písek (3).jpg
Základní informace
Sloh gotika
Pojmenováno po Nejsvětější Trojice
Poloha
Adresa Písek, ČeskoČesko Česko
Souřadnice
Kostel Nejsvětější Trojice
Kostel Nejsvětější Trojice
Další informace
Kód památky 26526/3-2425 (PkMnMISSezObr)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Kostel Nejsvětější Trojice v Písku je pozdně gotická stavba ze 16. století. Kostel se nalézá uvnitř městského hřbitova, založeného roku 1549[1] na levém břehu Otavy v úrovni ostrova, na Pražském Předměstí poblíž dnešních ulic Na Výstavišti a Svatotrojická. Hřbitov přestal sloužit svému účelu v roce 1950 a měl být zrušen.[1] K likvidaci hřbitova a vybudování Pietního parku došlo v roce 1973.[1] Kostel Nejsvětější Trojice byl vystavěn v roce 1576.[1] K zpřístupnění upraveného parku a objektu kostela pro veřejnost došlo v roce 1977.[1] Kostel je častým dějištěm výstav, koncertů a slavnostních společenských akcí. Těsně západně vedle hřbitova dnes stojí zimní stadion.

Při vstupu hlavním vchodem jsou po levé straně pochováni francouzští důstojníci, kteří padli v bitvě u Budějovické - Mariánské kapličky. V současné době je tento hřbitov zrušen a slouží jako symbolický se zachovanými náhrobky významných osobností.

Uvnitř kostela se nachází renesanční kazatelna. Vnitřní výzdoba kostela a vybavení bylo vážně poškozeno během katastrofálních povodní v roce 2002, které Písek zasáhly.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b c d e LUBOR LUDVÍK, PhDr. Jiří Prášek. Písecké ulice. Písek: Nakladatelství J M Písek, 1998. S. 127. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]