Kostel Nejsvětější Trojice (Písek)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Kostel Nejsvětější Trojice v Písku (2007)

Kostel Nejsvětější Trojice v Písku je pozdně gotická stavba ze 16. století. Kostel se nalézá uvnitř městského hřbitova, založeného roku 1549[1] na levém břehu Otavy v úrovni ostrova, na Pražském Předměstí poblíž dnešních ulic Na Výstavišti a Svatotrojická. Hřbitov přestal sloužit svému účelu v roce 1950 a měl být zrušen.[1] K likvidaci hřbitova a vybudování Pietního parku došlo v roce 1973.[1] Kostel Nejsvětější Trojice byl vystavěn v roce 1576.[1] K zpřístupnění upraveného parku a objektu kostela pro veřejnost došlo v roce 1977.[1] Kostel je častým dějištěm výstav, koncertů a slavnostních společenských akcí. Těsně západně vedle hřbitova dnes stojí zimní stadion.

Při vstupu hlavním vchodem jsou po levé straně pochováni francouzští důstojníci, kteří padli v bitvě u Budějovické - Mariánské kapličky. V současné době je tento hřbitov zrušen a slouží jako symbolický se zachovanými náhrobky významných osobností.

Uvnitř kostela se nachází renesanční kazatelna. Vnitřní výzdoba kostela a vybavení bylo vážně poškozeno během katastrofálních povodní v roce 2002, které Písek zasáhly.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b c d e LUBOR LUDVÍK, PhDr. Jiří Prášek. Písecké ulice. Písek : Nakladatelství J M Písek, 1998. S. 127.  

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Souřadnice: 49°18′27″ s. š., 14°8′35″ v. d.