Lesní hřbitov (Zlín)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Lesní hřbitov ve Zlíně
Lesní hřbitov ve Zlíně
Lesní hřbitov ve Zlíně
Lokalita
StátČeskoČesko Česko
ObecZlín
Zeměpisné souřadnice
Odkazy
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Lesní hřbitov ve Zlíně je ústředním zlínským hřbitovem a nachází se 3 kilometry jižně od zlínského zámku, v ulici Filmová v lese mezi místními částmi U Majáku a Kudlov. Byl založen na ploše 20 hektarů.

Historie[editovat | editovat zdroj]

20. června roku 1930 podal zlínský starosta Tomáš Baťa návrh městskému zastupitelstvu na založení Lesního hřbitova, následujícího roku bylo povoleno Okresním úřadem v Uherském Hradišti. Projekt vyšel z ateliéru architekta Gahury veden inspirací Tomáše Baťi podobnými hřbitovy v Americe a lesním hřbitovem v Boru u České Lípy (1909).

Hřbitov byl vysvěcen roku 1932 ThDr. Hejšlem. Prvním pohřbeným byl syn MUDr. Gerbece, Tomáš Baťa zde byl pohřben již 14. července téhož roku. O dva roky později byla vybudována nová přístupová cesta.

Les na hřbitově je smíšený ve stáří 80 až 100 let a je veden jako les zvláštního určení. Na hřbitově je evidováno 11583 hrobových míst, z toho do země 2733, urnových 3365 a vsypových 4464.[1]

Krematorium[editovat | editovat zdroj]

Zlínské krematorium

Krematorium ve Zlíně bylo otevřeno v dubnu 1978. Projekt zpracoval akademický architekt Jiří Čančík, vedoucím stavby byl ing. Petr Pinkava, dodavatelem národní podnik Průmyslové stavby Gottwaldov. Budova je umístěna v severozápadní části hřbitova u hlavního vchodu a má tři objekty – obřadní síň se skleněnými obvodovými zdmi a dvě provozní budovy.[2]

Osobnosti[editovat | editovat zdroj]

Na lesním hřbitově jsou pohřbeny tyto osobnosti:

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Pohřebnictví Zlín: Lesní hřbitov. Dostupné z WWW.
  2. Pohřebnictví Zlín: Krematorium. Dostupné z WWW Archivováno 7. 8. 2016 na Wayback Machine..

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]