Spiez

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Severní část Spiezu
Letecký pohled na Spiez

Spiez je městečko oblasti Niedersimmental-Frutigen v kantonu Bern ve Švýcarsku. Městečko leží na jižním břehu jezera Thunersee od výšky 558 m (hladina jezera) až do 852 m nad mořem (Hondrichhügel).

Geografie[editovat | editovat zdroj]

Spiez se skládá z pěti vesnic (Bäuerte): Spiez, Einigen, Hondrich, Faulensee a Spiezwiler (dříve Wyler). Ve městě je stejnojmenný hrad Spiez, s reprezentační místnosti z 13. až 18. století a rozlehlý park. Spiez má rozlohu 16,8 km². V této oblasti je 38,5 % využito pro zemědělství, 29,1 % je zalesněno, 29,1 % zabírají stavby (budovy nebo silnice) a zbytek 3,3 % je přírodním stavu (řeky, ledovce a hory)

Doprava[editovat | editovat zdroj]

Spiez je důležitým železničním dopravním uzlem. Větví se zde normálně rozhodná trať z Bernu a Thunu, která východním směrem pokračuje po břehu jezera do Interlakenu a jižním směrem do Vispu, přičemž prochází novým železničním tunelem.

Zámek Spiez

Zajímavosti[editovat | editovat zdroj]

Zámek[1] na břehu Thunersee (jezero Thun) patří k dominantě města a zachycuje historii kantonu Bern v proměně středověkého hradu v patricijské sídlo rodin von Strättligen, von Bubenberg a von Erlach. V zámku je umístěno historické a dějinné muzeum, restaurace. Prostory hradu jsou pronajímány ke svatbám i komerčním účelům.

Panaromatický pohled na Spiez

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Schloss Spiez

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Souřadnice: 46°41′ s. š., 7°40′ v. d.