Arunáčalpradéš: Porovnání verzí

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Smazaný obsah Přidaný obsah
Bez shrnutí editace
m ČLR->Čínská lidová republika
Řádek 22: Řádek 22:
}}
}}


'''Arunáčalpradéš''' ({{Vjazyce|en}} ''Arunachal Pradesh''; {{Vjazyce|hi}} अरुणाचल प्रदेश, ''Aruṇācal Pradēś'') je nejvýchodnější [[Indický stát|stát]] [[Indie]]. Na jihu sousedí s dalším indickým státem [[Ásám (indický stát)|Ásámem]] a jižním cípem svého území s [[Nágáland]]em. Na východě sousedí s [[Myanmar]]em (Barmou), na západě s [[Bhútán]]em a na severu s [[ČLR|Čínou]] ([[Tibet]]em). Hlavním městem země je [[Itánagar]].
'''Arunáčalpradéš''' ({{Vjazyce|en}} ''Arunachal Pradesh''; {{Vjazyce|hi}} अरुणाचल प्रदेश, ''Aruṇācal Pradēś'') je nejvýchodnější [[Indický stát|stát]] [[Indie]]. Na jihu sousedí s dalším indickým státem [[Ásám (indický stát)|Ásámem]] a jižním cípem svého území s [[Nágáland]]em. Na východě sousedí s [[Myanmar]]em (Barmou), na západě s [[Bhútán]]em a na severu s [[Čínská lidová republika|Čínou]] ([[Tibet]]em). Hlavním městem země je [[Itánagar]].


Území Arunáčalpradéše je spravováno indickou vládou, avšak jeho velkou část si pod názvem '''Jižní Tibet''' nárokuje [[ČLR]].
Území Arunáčalpradéše je spravováno indickou vládou, avšak jeho velkou část si pod názvem '''Jižní Tibet''' nárokuje [[Čínská lidová republika|ČLR]].


== Geografie ==
== Geografie ==

Verze z 28. 12. 2011, 20:12

Šablona:Infobox region

Arunáčalpradéš (anglicky Arunachal Pradesh; hindsky अरुणाचल प्रदेश, Aruṇācal Pradēś) je nejvýchodnější stát Indie. Na jihu sousedí s dalším indickým státem Ásámem a jižním cípem svého území s Nágálandem. Na východě sousedí s Myanmarem (Barmou), na západě s Bhútánem a na severu s Čínou (Tibetem). Hlavním městem země je Itánagar.

Území Arunáčalpradéše je spravováno indickou vládou, avšak jeho velkou část si pod názvem Jižní Tibet nárokuje ČLR.

Geografie

Arunáčalpradéš je velmi hornatý; z největší části (především na hranicích s Čínou/Tibetem) pokrytý hřebeny Himalájí.

Historie

Historicky, kulturně a nábožensky má Arunáčalpradéš velmi blízko k Tibetu a Bhútánu – dříve byl součástí tzv. Vnějšího Tibetu, resp. v jeho rámci historické provincie Ü-Cang. Žije zde velké procento Tibeťanů; více než třetina obyvatel jsou nepůvodní přistěhovalci (i ze států Zadní Indie).

Současná politická situace

Je stále napjatější. V roce 2009 silné protesty Číny donutily indického premiéra Manmóhana Singha, aby se omluvil za svou návštěvu tohoto svazového státu a slíbil, že už jej nikdy nenavštíví! Čína v listopadu téhož roku také velmi silně protestovala proti návštěvě dalajlámy T. Gjamccha u svých souvěrců v klášteře Tawang[1] a vzrůstající měrou se snaží vměšovat do místních voleb.[2]

Politické dusno v oblasti trvá a už se někdy hovoří i o možnosti čínského vojenského vpádu. Kvůli odlehlosti a špatné dopravní dostupnosti Arunáčalpradéše z centrálních oblastí Indie (oproti výborným silnicím z čínské strany) je případná obrana značně nejistá.

Poznámky

Šablona:Pahýl - Indie


V tomto článku byl použit překlad textu z článku Arunachal Pradesh na anglické Wikipedii.