Lipnicotvaré: Porovnání verzí

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Smazaný obsah Přidaný obsah
předěláno a zásadně rozšířeno
Karakal (diskuse | příspěvky)
m typo
Řádek 35: Řádek 35:
==Pojetí řádu==
==Pojetí řádu==


Pojetí řádu se v jednotlivých taxonomických systémech velmi měnilo. Starší [[seznam systémů taxonomie rostlin|taxonomické systémy]] měly řád často úžeji vymezen, protže odlišovaly více menších řádů, např šáchorotvaré (''Cyperales''), sítinotvaré (''Juncales''), ''Restionales'' a další. Např. [[Tachtadžjanův systém]] do lipnicotvarých řadí pouze čeleď [[lipnicovité]] (''Poaceae''). [[Cronquistův systém]] řád nezná, čeleď lipnicovité řadí pod šáchorotvaré. Sytém [[APG II]] sem řadí cca 17 čeledí.
Pojetí řádu se v jednotlivých taxonomických systémech velmi měnilo. Starší [[seznam systémů taxonomie rostlin|taxonomické systémy]] měly řád často úžeji vymezen, protože odlišovaly více menších řádů, např. šáchorotvaré (''Cyperales''), sítinotvaré (''Juncales''), ''Restionales'' a další. Např. [[Tachtadžjanův systém]] do lipnicotvarých řadí pouze čeleď [[lipnicovité]] (''Poaceae''). [[Cronquistův systém]] řád nezná, čeleď lipnicovité řadí pod šáchorotvaré. Sytém [[APG II]] sem řadí cca 17 čeledí.


==Popis==
==Popis==


Je to převážně byliny, zřídka netypické dřeviny. Listy jsou většinou jednoduché, střídavé, přisedlé, zřídka řapíkaté, někdy vytváří přízemní růžice, většinou s listovými pochvami. Čepele jsou nejčastěji čárkovité, nedělené, celokrajné nebo s pilovitým okrajem a se souběžnou žilnatinou. Mohou to být jednodomé i dvoudomé rostliny, květy mohou být jednopohlavné nebo oboupohlavné. Květy jsou většinou v různých jednoduchých nebo složených [[květenství]]ch, zřídka jednotlivé. Okvětí je někdy normálně vyvinuto, někdy rozlišeno i na kalich a korunu, např. [[bromeliovité]]. Pro řád je však typické velké zastoupení rostlin s okvětím nenápadným, někdy přeměmněným, zakrnělým až chybějícím, např. [[lipnicovité]], [[šáchorovité]] a četné další. Tyčinky jsou nejčastěji 3 nebo 6, ale můlže jich být i jiný počet. Gyneceum se skládá nejčastěji ze 3 plodolistů, řidčeji z jiného počtu, nejčastěji je synkarpní. Plodem bývá nejčastěji tobolka, bobule, nažka či obilka.
Jsou to převážně byliny, zřídka netypické dřeviny. Listy jsou většinou jednoduché, střídavé, přisedlé, zřídka řapíkaté, někdy vytváří přízemní růžice, většinou s listovými pochvami. Čepele jsou nejčastěji čárkovité, nedělené, celokrajné nebo s pilovitým okrajem a se souběžnou žilnatinou. Mohou to být jednodomé i dvoudomé rostliny, květy mohou být jednopohlavné nebo oboupohlavné. Květy jsou většinou v různých jednoduchých nebo složených [[květenství]]ch, zřídka jednotlivé. Okvětí je někdy normálně vyvinuto, někdy rozlišeno i na kalich a korunu, např. [[bromeliovité]]. Pro řád je však typické velké zastoupení rostlin s okvětím nenápadným, někdy přeměmněným, zakrnělým až chybějícím, např. [[lipnicovité]], [[šáchorovité]] a četné další. Tyčinky jsou nejčastěji 3 nebo 6, ale může jich být i jiný počet. Gyneceum se skládá nejčastěji ze 3 plodolistů, řidčeji z jiného počtu, nejčastěji je synkarpní. Plodem bývá nejčastěji tobolka, bobule, nažka či obilka.


==čeledi podle APG II==
==čeledi podle APG II==

Verze z 9. 12. 2009, 00:20

Jak číst taxoboxLipnicotvaré
alternativní popis obrázku chybí
Vědecká klasifikace
ŘíšeRostliny (Plantae)
PodříšeCévnaté rostliny (Tracheobionta)
OdděleníKrytosemenné (Magnoliophyta)
TřídaJednoděložné - (Liliopsida)
ŘádLipnicotvaré (Poales)
Čeleď (biologie)
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Lipnicotvaré (Poales) je řád jednoděložných rostlin.

Pojetí řádu

Pojetí řádu se v jednotlivých taxonomických systémech velmi měnilo. Starší taxonomické systémy měly řád často úžeji vymezen, protože odlišovaly více menších řádů, např. šáchorotvaré (Cyperales), sítinotvaré (Juncales), Restionales a další. Např. Tachtadžjanův systém do lipnicotvarých řadí pouze čeleď lipnicovité (Poaceae). Cronquistův systém řád nezná, čeleď lipnicovité řadí pod šáchorotvaré. Sytém APG II sem řadí cca 17 čeledí.

Popis

Jsou to převážně byliny, zřídka netypické dřeviny. Listy jsou většinou jednoduché, střídavé, přisedlé, zřídka řapíkaté, někdy vytváří přízemní růžice, většinou s listovými pochvami. Čepele jsou nejčastěji čárkovité, nedělené, celokrajné nebo s pilovitým okrajem a se souběžnou žilnatinou. Mohou to být jednodomé i dvoudomé rostliny, květy mohou být jednopohlavné nebo oboupohlavné. Květy jsou většinou v různých jednoduchých nebo složených květenstvích, zřídka jednotlivé. Okvětí je někdy normálně vyvinuto, někdy rozlišeno i na kalich a korunu, např. bromeliovité. Pro řád je však typické velké zastoupení rostlin s okvětím nenápadným, někdy přeměmněným, zakrnělým až chybějícím, např. lipnicovité, šáchorovité a četné další. Tyčinky jsou nejčastěji 3 nebo 6, ale může jich být i jiný počet. Gyneceum se skládá nejčastěji ze 3 plodolistů, řidčeji z jiného počtu, nejčastěji je synkarpní. Plodem bývá nejčastěji tobolka, bobule, nažka či obilka.

čeledi podle APG II

lipnicotvaré

orobincovité Typhaceae

broméliovité Bromeliaceae

Rapateaceae

Xyridaceae

Eriocaulaceae

Mayacaceae

Thurniaceae

sítinovité Juncaceae

šáchorovité Cyperaceae

Anarthriaceae

Centrolepidaceae

Restionaceae

Flagellariaceae

lipnicovité Poaceae

Ecdeiocoleaceae

Joinvilleaceae


Externí odkazy