Xyridaceae

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Wikipedie:Jak číst taxobox Xyridaceae

Xyris complanata
Xyris complanata
Vědecká klasifikace
Říše: rostliny (Plantae)
Podříše: cévnaté rostliny (Tracheobionta)
Oddělení: krytosemenné (Magnoliophyta)
Třída: jednoděložné (Liliopsida)
Řád: lipnicotvaré (Poales)
Čeleď: Xyridaceae
Rody

Xyridaceae C. Agardh. je čeleď jednoděložných rostlin z řádu lipnicotvaré (Poales). Starší taxonomické systémy čeleď často řadily do řádu křížatkotvaré (Commelinales) nebo do samostatného řádu Xyridales.

Popis[editovat | editovat zdroj]

Jsou to vytrvalé byliny s přízemními růžicemi listů a s oddenky. Mohou to být bahenní rostliny, mezofyty až xerofyty. Listy jsou jednoduché, střídavé, dvouřadě, řidčeji spirálně uspořádané, často kožovité, přisedlé, s listovými pochvami. Čepele jsou čárkovité, nedělené, celokrajné, ploché nebo oblé, žilnatina je souběžná. Jsou to jednodomé rostliny s oboupohlavnými květy. Květy jsou uspořádány v květenstvích, v hlávkáchklasech. Okvětí je rozlišeno na kalich a korunu. Kališní lístky jsou 3, zřídka 2, volné nebo 2 lístky na bázi srostlé. Koruna se skládá ze 3 lístků, nejčastěji žluté barvy, řidčeji bílé, modré až fialové. Tyčinky jsou 3, vnější kruh je přeměněn na 3 staminodia nebo chybí. Gynecum se skládá ze 3 plodolistů, je synkarpní, semeník je svrchní. Plodem je tobolka[1][2].

Rozšíření ve světě[editovat | editovat zdroj]

Je známo asi 5 rodů a asi 260 druhů, které jsou rozšířeny hlavně v tropech a subtropech většiny světa s přesahem až do mírného pásu, hlavně v Severní Americe. V Evropě a v Asii (s výjimkou tropické jižní a jihovýchodní) chybí[1].

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b http://www.mobot.org/MOBOT/Research/apweb/
  2. http://delta-intkey.com/angio/www/xyridace.htm

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]