Centrolepidaceae

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Jak číst taxoboxCentrolepidaceae
alternativní popis obrázku chybí
Centrolepis - ilustrace
Vědecká klasifikace
Říše rostliny (Plantae)
Podříše cévnaté rostliny (Tracheobionta)
Oddělení krytosemenné (Magnoliophyta)
Třída jednoděložné (Liliopsida)
Řád lipnicotvaré (Poales)
Čeleď lanovcovité (Restionaceae)
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Cetrolepidaceae je bývalá čeleď jednoděložných rostlin z řádu lipnicotvaré (Poales). Některé starší taxonomické systémy ji řadily do řádu Restionales nebo Centrolepidales. V systému APG IV byla vřazena do čeledi lanovcovité.

Popis[editovat | editovat zdroj]

Jsou to jednoleté nebo vytrvalé trsnaté byliny, trávovitého či mechovitého vzhledu. Listy jsou jednoduché, střídavé, někdy v přízemní růžici, přisedlé, s listovými pochvami. Čepel je štětinovitá až čárkovitá, celokrajná, se souběžnou žilnatinou. Jsou to jednodomé rostliny s oboupohlavnými nebo někdy i jednopohlavnými květy. Květy uspořádány v květenstvích, jakýchsi kláscích, někdy interpretováno jako nepravý květ (pseudanthium), jsou hodně redukované (hlávkovitý shluk květů redukovaných na tyčinku a pestík). Celý shluk je podepřen 2 nebo více listeny podobnými plevě, okvětí zcela chybí. Tyčinka je jen 1. Gynecum se skládá z 1 plodolistu, je monomerické, semeník je svrchní. Plodem je drobný měchýřek podobný tobolce, jsou v plodenství[1],[2].

Rozšíření ve světě[editovat | editovat zdroj]

Je známo 3-5 rodů a asi 35 druhů, které jsou přirozeně rozšířeny v jihovýchodní Asii, v Austrálii, na Novém Zélandu a na jihu Jižní Ameriky[1].

Přehled rodů[editovat | editovat zdroj]

Aphelia, Brizula, Centrolepis, Gaimardia

Reference[editovat | editovat zdroj]