Centrolepidaceae

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Wikipedie:Jak číst taxobox Centrolepidaceae

alternativní popis obrázku chybí
Centrolepis - ilustrace
Vědecká klasifikace
Říše: rostliny (Plantae)
Podříše: cévnaté rostliny (Tracheobionta)
Oddělení: krytosemenné (Magnoliophyta)
Třída: jednoděložné (Liliopsida)
Řád: lipnicotvaré (Poales)
Čeleď: Centrolepidaceae
Rody
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Cetrolepidaceae je čeleď jednoděložných rostlin z řádu lipnicotvaré (Poales). Některé starší taxonomické systémy ji řadily do řádu Restionales nebo Centrolepidales.

Popis[editovat | editovat zdroj]

Jsou to jednoleté nebo vytrvalé trsnaté byliny, trávovitého či mechovitého vzhledu. Listy jsou jednoduché, střídavé, někdy v přízemní růžici, přisedlé, s listovými pochvami. Čepel je štětinovitá až čárkovitá, celokrajná, se souběžnou žilnatinou. Jsou to jednodomé rostliny s oboupohlavnými nebo někdy i jednopohlavnými květy. Květy uspořádány v květenstvích, jakýchsi kláscích, někdy interpretováno jako nepravý květ (pseudanthium), jsou hodně redukované (hlávkovitý shluk květů redukovaných na tyčinku a pestík). Celý shluk je podepřen 2 nebo více listeny podobnými plevě, okvětí zcela chybí. Tyčinka je jen 1. Gynecum se skládá z 1 plodolistu, je monomerické, semeník je svrchní. Plodem je drobný měchýřek podobný tobolce, jsou v plodenství[1],[2].

Rozšíření ve světě[editovat | editovat zdroj]

Je známo 3-5 rodů a asi 35 druhů, které jsou přirozeně rozšířeny v jihovýchodní Asii, v Austrálii, na Novém Zélandu a na jihu Jižní Ameriky[1].

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b http://www.mobot.org/MOBOT/Research/apweb/
  2. http://delta-intkey.com/angio/www/centrole.htm