Společenství latinskoamerických a karibských států: Porovnání verzí

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Smazaný obsah Přidaný obsah
Tynako (diskuse | příspěvky)
m Kategorie
Bez shrnutí editace
značky: revertováno možný spam editace z mobilu editace z mobilního webu
Řádek 21: Řádek 21:
| datum přístupu = 2020-09-03
| datum přístupu = 2020-09-03
}}</ref>
}}</ref>

V červnu 2023 CELAC uznal latinskoamerický a karibský charakter ostrova Portoriko a „vyzývá Valné shromáždění OSN, aby prozkoumalo otázku Portorika jako celku a ve všech jeho aspektech. a rozhodlo v této záležitosti co nejdříve. jak je to možné“.[http://www.cubadebate.cu/noticias/2023/06/24/onu-reafirma-el-derecho-de-puerto-rico-a-su-libre-determinacion-e-independencia/].


== Odkazy ==
== Odkazy ==

Verze z 24. 6. 2023, 17:05

Společenství latinskoamerických a karibských států
Státy společenství zelenou barvou, bývalí členové žlutě
Státy společenství zelenou barvou, bývalí členové žlutě
PředchůdceRio Group a Summit Latinské Ameriky a Karibiku o integraci a rozvoji
Vznik23. února 2010
SídloCaracas, Venezuela
Oficiální websela.org/celac
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Společenství latinskoamerických a karibských států (zkratka CELAC, španělsky Comunidad de Estados Latinoamericanos y Caribeños, portugalsky Comunidade de Estados Latino-Americanos e Caribenhos) je označení pro spolek latinskoamerických a karibských států dohodnutý 23. února 2010 na společném summitu Karibského společenství a skupiny Rio v Playa del Carmen v mexickém státě Quintana Roo. Patří do něj všechny suverénní státy Ameriky kromě Spojených států amerických a Kanady. Členy nejsou ani evropské státy s územími v Americe (Francie, Nizozemské království a Spojené království).

Jedná se o alternativní spolek k Organizaci amerických států, která byla využívána Spojenými státy americkými jako protiváha k možnému vlivu Sovětského svazu na americké státy, tedy spolek, který má oslabit vliv Spojených států amerických v Latinské Americe a posílit její samostatnou integraci.

V lednu 2020 ze spolku vystoupila Brazílie, která jako důvod uvedla nedostatečná aktivita organizace v tématu ochrany demokracie v regionu.[1][2]

V červnu 2023 CELAC uznal latinskoamerický a karibský charakter ostrova Portoriko a „vyzývá Valné shromáždění OSN, aby prozkoumalo otázku Portorika jako celku a ve všech jeho aspektech. a rozhodlo v této záležitosti co nejdříve. jak je to možné“.[1].

Odkazy

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Community of Latin American and Caribbean States na anglické Wikipedii.

  1. Brazil sits out leftist Latin American nations' body on anti-democracy fears [online]. Reuters [cit. 2020-09-03]. Dostupné online. (anglicky) 
  2. Sem resultados na defesa da democracia, Brasil deixa Celac, diz Araújo [online]. exame.com [cit. 2020-09-03]. Dostupné online. (portugalsky) 

Související články

Externí odkazy