Společenství latinskoamerických a karibských států

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Společenství latinskoamerických a karibských států
Státy společenství
Státy společenství
Předchůdce Rio Group a Položka na Wikidatech neobsahuje český štítek; můžete ho doplnitQ72846320
Vznik 23. února 2010
Sídlo Caracas, Venezuela
Oficiální web www.celac.gob.ve
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Společenství latinskoamerických a karibských států (zkratka CELAC, španělsky Comunidad de Estados Latinoamericanos y Caribeños, portugalsky Comunidade de Estados Latino-Americanos e Caribenhos) je označení pro spolek latinskoamerických a karibských států dohodnutý 23. února 2010 na společném summitu Karibského společenství a skupiny Rio v Playa del Carmen v mexickém státě Quintana Roo. Patří do něj všechny suverénní státy Ameriky kromě Spojených států amerických a Kanady. Členy nejsou ani evropské státy s územími v Americe (Francie, Nizozemské království a Spojené království).

Jedná se o alternativní spolek k Organizaci amerických států, která byla využívána Spojenými státy americkými jako protiváha k možnému vlivu Sovětského svazu na americké státy, tedy spolek, který má oslabit vliv Spojených států amerických v Latinské Americe a posílit její samostatnou integraci.

V červenci 2010 byli jako spolupředsedové dalších diskusí jmenováni prezident Venezuely Hugo Chávez a prezident Chile Sebastián Piñera.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Community of Latin American and Caribbean States na anglické Wikipedii.

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]