Miloš Kirschner: Porovnání verzí

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Smazaný obsah Přidaný obsah
- Soubor:Miloš_Kirschner.jpg (na Commons smazal commons:User:Jcb, důvod: No permission since 29 June 2018)
m typo
Řádek 26: Řádek 26:


== Život ==
== Život ==
Od roku 1946 studoval mezinárodní právo na [[Právnická fakulta Univerzity Karlovy|Právnické fakultě Univerzity Karlovy]], v roce 1949 musel studium předčasně ukončit pro protikomunistickou činnost.<ref name="ČT">[http://www.ceskatelevize.cz/lide/milos-kirschner/ Lidé České televize]</ref><ref>[http://www.slovnikceskeliteratury.cz/showContent.jsp?docId=451 Miloš KIRSCHNER]</ref> Začátkem padesátých let byl zatčen a odsouzen za protistátní činnost.<ref name="ČT"/> Po uplynutí trestu ho zařadili do [[Pomocný technický prapor|Pomocných technických praporů]] (PTP), které se také nazývaly ''Černí baroni''. Po absolvování vojenské služby byl v roce [[1951]] přijat do[[Divadlo Spejbla a Hurvínka| Divadla Spejbla a Hurvínka]]. Už od roku 1952 interpretoval hlavní role. V roce 1956 ho prof. [[Josef Skupa]] jmenoval svým nástupcem. Teprve v roce [[1966]] byl jmenován ředitelem divadla. Po jeho smrti se vedení divadla ujala jeho manželka [[Helena Štáchová]]
Od roku 1946 studoval mezinárodní právo na [[Právnická fakulta Univerzity Karlovy|Právnické fakultě Univerzity Karlovy]], v roce 1949 musel studium předčasně ukončit pro protikomunistickou činnost.<ref name="ČT">[http://www.ceskatelevize.cz/lide/milos-kirschner/ Lidé České televize]</ref><ref>[http://www.slovnikceskeliteratury.cz/showContent.jsp?docId=451 Miloš KIRSCHNER]</ref> Začátkem padesátých let byl zatčen a odsouzen za protistátní činnost.<ref name="ČT"/> Po uplynutí trestu ho zařadili do [[Pomocný technický prapor|Pomocných technických praporů]] (PTP), které se také nazývaly ''Černí baroni''. Po absolvování vojenské služby byl v roce [[1951]] přijat do[[Divadlo Spejbla a Hurvínka| Divadla Spejbla a Hurvínka]]. Už od roku 1952 interpretoval hlavní role. V roce 1956 ho prof. [[Josef Skupa]] jmenoval svým nástupcem. Teprve v roce [[1966]] byl jmenován ředitelem divadla. Po jeho smrti se vedení divadla ujala jeho manželka [[Helena Štáchová]].


Pod vedením Miloše Kirschnera se vyvíjel charakter dvojice loutek [[Spejbl]]a a [[Hurvínek|Hurvínka]]. Přijal tradici a současně přišel s inovacemi jevištními a tematickými. Na rozdíl od Josefa Skupy interpretoval své role i v cizích jazycích. Za 44 let práce navštívil 30 zemí.
Pod vedením Miloše Kirschnera se vyvíjel charakter dvojice loutek [[Spejbl]]a a [[Hurvínek|Hurvínka]]. Přijal tradici a současně přišel s inovacemi jevištními a tematickými. Na rozdíl od Josefa Skupy interpretoval své role i v cizích jazycích. Za 44 let práce navštívil 30 zemí.
Řádek 41: Řádek 41:
== Diskografie ==
== Diskografie ==
diskografie není úplná
diskografie není úplná
* [[2004]] ''Dobrý večer s Waldemarem'' - FR, CD - 10. Ach ta láska nebeská - [[Waldemar Matuška]] & Miloš Kirschner & [[Helena Štáchová]]
* [[2004]] ''Dobrý večer s Waldemarem'' FR, CD 10. Ach ta láska nebeská [[Waldemar Matuška]] & Miloš Kirschner & [[Helena Štáchová]]


== Reference ==
== Reference ==

Verze z 14. 7. 2018, 09:04

Miloš Kirschner
Základní informace
Narození16. března 1927
Praha-Libeň
Úmrtí2. červenec 1996 (ve věku 69 let)
Praha
Příčina úmrtídiabetes mellitus
Místo pohřbeníOlšanské hřbitovy
Žánrypopmusic, dětská hudba
Povoláníherec, loutkař, zpěvák, ředitel divadla
Aktivní roky1952–1996
VydavateléSupraphon, Lotos
Příbuzná témataHelena Štáchová
Oceněnínárodní umělec (1981)
Manžel(ka)Helena Štáchová (1972–1996)
DětiDenisa Kirschnerová
Miloš Kirschner
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Miloš Kirschner (16. března 19272. července 1996) byl český loutkář, herec, zpěvák, dlouholetý ředitel a hlavní interpret Divadla Spejbla a Hurvínka.[1]

Život

Od roku 1946 studoval mezinárodní právo na Právnické fakultě Univerzity Karlovy, v roce 1949 musel studium předčasně ukončit pro protikomunistickou činnost.[2][3] Začátkem padesátých let byl zatčen a odsouzen za protistátní činnost.[2] Po uplynutí trestu ho zařadili do Pomocných technických praporů (PTP), které se také nazývaly Černí baroni. Po absolvování vojenské služby byl v roce 1951 přijat do Divadla Spejbla a Hurvínka. Už od roku 1952 interpretoval hlavní role. V roce 1956 ho prof. Josef Skupa jmenoval svým nástupcem. Teprve v roce 1966 byl jmenován ředitelem divadla. Po jeho smrti se vedení divadla ujala jeho manželka Helena Štáchová.

Pod vedením Miloše Kirschnera se vyvíjel charakter dvojice loutek Spejbla a Hurvínka. Přijal tradici a současně přišel s inovacemi jevištními a tematickými. Na rozdíl od Josefa Skupy interpretoval své role i v cizích jazycích. Za 44 let práce navštívil 30 zemí.

Psal odborné články, scénáře a divadelní hry. Mnohá představení divadla byla zaznamenána na gramofonové desky. Podílel se na tvorbě Večerníčků. Kromě divadla vystupoval v televizi a v rozhlase. Taktéž hrál ve filmech, které se natáčely v Československu i v zahraničí[4]. Za svou práci obdržel řadu ocenění: např. titul zasloužilý umělec i národní umělec v roce 1987 (u příležitosti životního jubilea).

Galerie

Diskografie

diskografie není úplná

Reference

Externí odkazy