Spejbl a Hurvínek

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Spejbl
Spejbl, Hurvínek, paní Kateřina, Mánička a Žeryk (shora dolů)
Rodné jménoJosef Spejbl
NarozeníPlzeň
DětiHurvínek Spejbl
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
loutkové divadlo
Spejbl, Hurvínek a Žeryk

Spejbl a Hurvínek je dvojice pohádkových postav – dřevěných loutek podle návrhu českého loutkáře Josefa Skupy.

Vznik a vývoj loutek[editovat | editovat zdroj]

Loutky Spejbla a Hurvínka vznikly v roce 1920 (Spejbl) a 1926 (Hurvínek). Život jim vdechl a jejich charakter určil divadelní nadšenec Josef Skupa (18921957). Spejblovi přiřkl roli nespokojeného bručouna a popleteného poučovatele svého prostořekého syna Hurvínka. Mluvil obě postavy tak, že plynule přecházel z basu otcova do fistulky synka.

Později byla dvojice Spejbla a Hurvínka doplněna o postavy Máničky, paní Kateřiny a psa Žeryka. Ještě dříve, roku 1938, přišla na svět paní Drbálková, vytvořená a mluvená Janem Vavříkem-Rýzem. Roku 1955 vznikla paní Švitorková, kterou navrhl Radko Haken a vyřezal Bohumil Rubeš, a kterou do roku 1961 mluvila Míla Mellanová.

Dialogy obou protagonistů Skupa postavil na principu zaskočeného učitele, maskujícího svou nedotknutelnost rodičovskou autoritou, a důsledně zvídavého žáka. Jeho loutkové postavičky si záhy získaly obrovskou popularitu a rozhovory obou hrdinů byly nahrávány na gramofonové desky, které jejich slávu dále šířily. Nověji byly představeny v televizním večerníčku nebo knihách, ale jejich hlavní doménou jsou divadelní představení Divadla Spejbla a Hurvínka, která se hrají i v zahraničí a díky nimž se Hurvínek dostal do povědomí lidí v různých částech světa. Představení byla přeložena do více než dvaceti jazyků, včetně čínštiny a japonštiny.

Hlas loutek[editovat | editovat zdroj]

Po smrti Josefa Skupy propůjčil svůj hlas loutkám Spejbla a Hurvínka Miloš Kirschner. Máničku mluvila Anna Kreuzmannová, od roku 1945 Božena Weleková a od roku 1969 Helena Štáchová (paní Kateřinu pak od roku 1971). Po smrti Miloše Kirschnera se třetím interpretem Spejbla a Hurvínka stal Martin Klásek. Na něj navázal Ondřej Lážnovský, po jeho odchodu z divadla na podzim roku 2022 role převzal Martin Trecha.

Po smrti Heleny Štáchové mluvila Máničku a paní Kateřinu od roku 2016 Marie Šimsová.[1] Po ukončení její činnosti v divadle S+H od listopadu 2022 mluví obě postavy Jana Mudráková.[2]

Večerníčky[editovat | editovat zdroj]

Filmová zpracování[editovat | editovat zdroj]

  • Hurvínek na scéně (2010) – loutkový film
  • Hurvínek ve filmu (2012) – animovaný film
  • Hurvínkův deníček a Spejblův nočníček (2013) – zfilmované divadelní představení
  • Hurvínek a kouzelné muzeum (2017) – animovaný film

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Archivovaná kopie. www.spejbl-hurvinek.cz [online]. [cit. 2020-10-31]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2020-11-08. 
  2. Jana Mudráková [online]. [cit. 2023-08-14]. Dostupné online. 

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]