Spejbl a Hurvínek
Spejbl a Hurvínek je dvojice dřevěných loutek dle návrhu českého loutkáře Josefa Skupy.
Vznik a vývoj loutek[editovat | editovat zdroj]
Loutky Spejbla a Hurvínka vznikly v roce 1920 (Spejbl) a 1926 (Hurvínek). Život jim vdechl a jejich charakter určil divadelní nadšenec Josef Skupa (1892–1957). Spejblovi přiřkl roli nespokojeného bručouna a popleteného poučovatele svého prostořekého syna Hurvínka. Mluvil obě postavy tak, že plynule přecházel z basu otcova do fistulky synka.
Později byla dvojice Spejbla a Hurvínka doplněna o postavu Máničky, paní Kateřiny a psa Žeryka. Ještě dříve, r. 1938, přišla na svět paní Drbálková, vytvořená a mluvená Janem Vavříkem-Rýzem. R. 1955 vznikla paní Švitorková, kterou navrhl Radko Haken a vyřezal Bohumil Rubeš a kterou do r. 1961 mluvila Míla Mellanová.
Dialogy obou protagonistů postavil na principu zaskočeného učitele, maskujícího svou nedotknutelnost rodičovskou autoritou a důsledně zvídavého žáka. Jeho loutkové postavičky si záhy získaly obrovskou popularitu a rozhovory obou hrdinů byly nahrávány na gramofonové desky, které jejich slávu dále šířily. Nověji byly představeny v televizním večerníčku nebo knihách, ale jejich hlavní doménou jsou divadelní představení Divadla Spejbla a Hurvínka, která se hrají i v zahraničí a díky nimž se Hurvínek dostal do povědomí lidí v různých částech světa. Představení byla přeložena do více než dvaceti jazyků, včetně čínštiny a japonštiny.
Hlas loutek[editovat | editovat zdroj]
Po smrti Josefa Skupy propůjčil svůj hlas loutkám Spejbla a Hurvínka Miloš Kirschner. Máničku mluvila Anna Kreuzmannová, od r. 1945 Božena Weleková a od r. 1969 mluvila Helena Štáchová Máničku i paní Kateřinu. Po smrti M. Kirschnera se třetím interpretem Spejbla a Hurvínka stal Martin Klásek. Od roku 2016 mluví Máničku a paní Kateřinu Marie Šimsová.[1]
Večerníčky[editovat | editovat zdroj]
- Na návštěvě u Spejbla a Hurvínka (1972)
- Znovu u Spejbla a Hurvínka (1974–1975)
- Hurvínek vzduchoplavcem (1997)
- Hurvínkův rok (2003)
Filmová zpracování[editovat | editovat zdroj]
- Hurvínek na scéně (2010) – loutkový film
- Hurvínek ve filmu (2012) – animovaný film
- Hurvínkův deníček a Spejblův nočníček (2013) – zfilmované divadelní představení
- Hurvínek a kouzelné muzeum (2017) – animovaný film
Související články[editovat | editovat zdroj]
Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]
Obrázky, zvuky či videa k tématu Spejbl a Hurvínek na Wikimedia Commons
- Divadlo Spejbla a Hurvínka
- Hurvínkova planetka (CZ Fan web)
- Loutka Spejbl