Přeskočit na obsah

Paní Kateřina

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Loutky hlavních postav Divadla Spejbla a Hurvínka

Paní Kateřina, celým jménem Kateřina Hovorková, je loutková postavička vystupující v představeních Divadla Spejbla a Hurvínka. Vedle hlavních postav Spejbla a Hurvínka a své vnučky Máničky je čtvrtou hlavní postavou divadla. Mánička ji oslovuje bábinko. V některých hrách o ní Hurvínek mluví jako o paní učitelce.

Historie loutky

[editovat | editovat zdroj]

Paní Kateřina je ze všech čtyř loutek nejmladší. Byla vytvořena speciálně pro Helenu Štáchovou, která do divadla nastoupila v 60. letech a chtěla ke své roli Máničky přibrat další postavu. Podobné postavy upovídaných starých žen, představujících Spejblův ženský protějšek, se ovšem objevovaly už v některých starších hrách za časů Josefa Skupy, například paní Drbálková, nebo paní Švitorková.

Loutku podle návrhu Zdeňka Juřeny vytvořil r. 1971 Ivan Moravec a poprvé se objevila ve hře Past na Hurvínka 12. září r. 1971.

Od 25. února 2016 do listopadu 2022 propůjčovala paní Kateřině hlas Marie Šimsová.[1] Po jejím odchodu mluví obě ženské postavy Jana Mudráková.[2]

Loutku vodil dlouhá léta Miroslav Huňka, po něm například Miroslav Polák nebo René Hájek. V současnosti vodí paní Kateřinu především Alena Macháčková.

  1. Marie Šimsová [online]. Divadlo Spejbla a Hurvínka [cit. 2023-08-14]. Dostupné online. 
  2. Jana Mudráková [online]. Divadlo Spejbla a Hurvínka [cit. 2023-08-14]. Dostupné online. 

Literatura

[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy

[editovat | editovat zdroj]