Diskuse:Fa-lun-kung: Porovnání verzí

Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Odebráno 8 bajtů ,  před 5 lety
m
replace archive.today -> archive.is (domain archive.today blocked by onlinenic)
m (replace archive.today -> archive.is (domain archive.today blocked by onlinenic))
Dobrý den. Díval jsem se na článek na ČTV - neobsahuje ani jeden zdroj, jméno či citaci zmiňovaných "odborníků", kteří se údajně "shodují na tom, že jde o sektu založenou na kultu osobnosti" [http://www.ceskatelevize.cz/ct24/exkluzivne-na-ct24/61347-fa-lun-kung-duchovni-uceni-nabozenska-sekta-ci-politicka-hrozba/ Článek o Fa-lun-kungu na ceskatelevize.cz z 20.7.2009] s titulkem "Fa-lun-kung - duchovní učení, náboženská sekta či politická hrozba?" (POZN.: V článku chybí zdroje = nepodložený). Bylo by zajímavé se dotázat na jejich zdroje. Nejenom religionista [[http://www.zvojtisek.cz/dokumenty/aktuality/promluva_na_koncerte.pdf Zdenek Vojtíšek]] říká, že označení "sekta" je ve spojení s Fa-lun-kungem nesprávné ba dokonce vykonstruované, ale s tímto označením nesouhlasí (viz. článek o Fa-lun-kungu) také [[David Ownby]], [[Edvard McMillan Scott]], [[David Kilgour]], [[David Matas]] a v knize Zdeňka Vojtíška - "Nová náboženská hnutí a kolektivní násilí" je citována řada světových religionistů a nikde tam nezaznívá toto označení. Tvrzení, že se "odborníci shodují" (v článku na ČTV) by bylo vhodné doložit konkrétněji.--[[Wikipedista:Žen|Žen]] ([[Diskuse s wikipedistou:Žen|diskuse]]) 30. 11. 2014, 08:12 (CET)
 
Prověřil jsem další [httpshttp://archive.todayis/20120529133052/www.rickross.com/reference/fa_lun_gong/falun169.html zdroj], který v článku uvádí, že "Někteří odborníci na sektářství z USA, kam se značné množství praktikujících včetně zakladatele Fa-lun-kungu uchýlilo před perzekucí, uvažují o Fa-lun-kungu jako o sektě". Autorem je podle stránky opět již zmiňovaný Rick A. Ross, který přednášel o Fa-lun-kungu na Pekingské univerzitě.
 
Ross zde uvádí jako další zdroje Margaret Singer clinical psychologist and professor emeritus at UC Berkeley ([httpshttp://archive.todayis/1VGqh LINK] na zdroj směřuje do prázdna) Bylo by třeba ověřit její citace co uvádí Rosss - odkazuje podle svého výzkumu na prvky v učení Fa-lun-kungu, které jí s porovnání s některými kulty připadají jako manipulativní. Neprovádí však výzkum na následovnících Fa-lun-kungu, ale teoreticky porovnává jeho učení s jinými. (Nepodařilo se mi dohledat přímý zdroj na její studii)
 
Dále cituje jistou Nancy Chen, an anthropologist at UC Santa Cruz who's studied the qigong phenomenon for 10 years. (neuvádí link na její stránky) Našel jsem její knihu [http://books.google.cz/books?id=-vyOdnwW7ukC&pg=PA124&lpg=PA124&dq=Nancy+Chen+anthropologist+falun+gong&source=bl&ots=FEUHnydj4l&sig=HfEXeLlTRTQ2e58kq3i4VYwTvfg&hl=cs&sa=X&ei=2dp6VJSJAuXVygP0goLwCg&ved=0CEIQ6AEwBA#v=onepage&q&f=false Falun gong In United States: Etnographic Stud]y. Bude chvíli trvat něž zdroj prověřím.
4 782

editací

Navigační menu