Červený hrádek (zámek, Jirkov): Porovnání verzí

Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
m
WPCleaner v1.30 - Opraven odkaz na rozcestník - Obraz / Opraveno pomocí WP:WCW - Opravy pravopisu a typografie
m (přidána Kategorie:Barokní zámky v Česku za použití HotCat)
m (WPCleaner v1.30 - Opraven odkaz na rozcestník - Obraz / Opraveno pomocí WP:WCW - Opravy pravopisu a typografie)
Červený hrádek stojící na místě původního [[středověk]]ého [[hrad]]u Borek získal svůj název v 1. polovině [[15. století]], kdy byl opraven a fasáda zámku byla natřena červenou barvou. Na hradu a následně zámku Červený hrádek se vystřídala celá řada šlechtických rodů. Za zmínku jistě stojí rod Konipasů, Glatzů ze Starého Dvora či [[Lobkovicové|Lobkoviců]]. [[Jiří Popel z Lobkovic]] potrestal v prostorách zámku vzpouru chomutovských popravou dvou vzbouřenců.
 
Dnešní podobu získal zámek v [[17. století]] kdy ho vlastnil rod [[Hrzánové z Harasova|Hrzánů]]. V letech [[1687]] [[1688]] působil na zámku sochař [[Jan Brokoff]], který vytvořil dvě kašny na nádvoří, soubor soch, vázy na schodišti a další díla. Na zámku se narodil jeho syn [[Ferdinand Maxmilián Brokoff|Ferdinand Maxmilián]], v Evropě proslulý barokní sochař.
 
Rod [[Hohenlohové|Hohenlohe-Langenburg]] byl posledním šlechtickým rodem, který zámek a panství vlastnil. V srpnu [[1938]] umožnil Max Egon předáku [[Sudetští Němci|sudetských Němců]] [[Konrad Henlein|Konrádu Henleinovi]] a anglickému lordu Waltrovi Runcimanovi schůzku, která předznamenala následnou [[Mnichovská dohoda|Mnichovskou dohodu]]. Proto byl zámek rodu Hohenlohe-Langerburg v roce [[1945]] zabaven.
 
V průběhu prvních dvaceti let po válce se na zámku vystřídala celá řada organizací a budova postupně chátrala. Začala být udržovaná až v době, kdy zde sídlila LDN. O zámecký park a oboru se staral lesní závod Janov. Původní vybavení zámku bylo v letech 1945 – 1945–[[1946]] Národní kulturní komisí sepsáno, označeno a rozvezeno na různá místa. Dnes se však tehdejší [[inventář]] velmi těžko dohledává. Přehled je jen o zámecké knihovně a [[obraz]]echobrazech. Ty jsou k vidění na zámku v Benešově nad Ploučnicí a v Okresním muzeu v Chomutově, obrazy z Krásného Dvora se na zámek vrátily.
 
Od roku [[1996]] je zámek majetkem města Jirkova. V roce [[2006]] byla dokončena rozsáhlá rekonstrukce a bylo zde vybudováno vzdělávací zařízení a centrum cestovního ruchu. Sídlí zde Kulturní, vzdělávací a informační zařízení Jirkov příspěvková organizace, která zámek spravuje.
 
== Architektura a zámecký park ==
Zámek je barokní [[Křídlo (architektura)|čtyřkřídlá]] uzavřená budova kolem obdélníkového [[nádvoří]] krytá mansardovou [[střecha|střechou]]. Vzhledem k terénní situaci jsou venkovní [[fasáda|fasády]] dvoupatrové, ale jen delší boční křídla mají sklepní podlaží. Chodba v přízemí východního traktu byla původně otevřená do nádvoří [[Arkáda (architektura)|arkádami]], ty jsou dnes zazděné. Na čelní straně zámku je barokní dvouramenné [[schodiště]] se [[zábradlí]]m z balustrů, zdobené [[váza]]mi. Na protilehlé straně je vjezd na nádvoří s jednodušším [[Portál (architektura)|portálem]]. V obou vchodech je bohatá [[štuk]]ová a malovaná výzdoba [[strop]]u. V okolí zámku je rozsáhlý [[park]] a zámecká [[obora]]. Park byl původně doplněn [[Plastika (výtvarné umění)|plastikami]] a zahradními stavbami. Dodnes je zachovalý lesní pavilon (templ), míčovna či malé divadlo. V parku byly pěstovány cizokrajné vzácné dřeviny. Za povšimnutí stojí vzrostlá šlechtěná [[Šácholan|magnolie]] u schodiště zámku. Dnes je park kulturní památkou a je zapsán do seznamu nemovitých kulturních památek.
 
== Prohlídkový okruh ==

Navigační menu