Přeskočit na obsah

Sopky Kamčatky

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Sopky Kamčatky
Světové dědictví UNESCO
Sopky Kamčatky
Sopky Kamčatky
Smluvní státRuskoRusko Rusko
Typpřírodní dědictví
Kritériumvii, viii, ix, x
Odkaz765 (anglicky)
Zařazení do seznamu
Zařazení1996 (20. zasedání)
Změny2001

Vulkány Kamčatky (rusky Вулканы Камчатки, v překladu Sopky Kamčatky) jsou významnou oblastí sopečné aktivity, s mnoha vyhaslými i aktivními sopkami různých druhů a množstvím přidružených sopečných úkazů. Nacházejí se na kamčatském poloostrově v Rusku. Spolupůsobení aktivních sopek s ledovci zde zformovalo krajinářsky hodnotnou krajinu s jezery, řekami, působivým pobřežím a s velkou rozmanitostí druhů rostlin a zvířat.

"Sopky Kamčatky" je zároveň název největšího a nejvýznamnějšího přírodního parku Kamčatky, zapsaného v roce 1996 na seznam Světového dědictví UNESCO. Přírodní park Sopky Kamčatky se dělí na čtyři podřazené přírodní parky: Bystrinský přírodní park, Ključevský přírodní park, Nalyčevský přírodní park a Jihokamčatský přírodní park. Správa parku sídlí na adrese: Природный парк "Вулканы Камчатки". 684000, Россия, Камчатский край, г. Елизово, ул. Завойко, 33.[1]

V chráněném území se nachází obrovské množství rostlin, včetně národně ohrožených druhů a nejméně šestnácti endemických.

Zvláštní poloha Kamčatky mezi Tichým oceánem a Asijským kontinentem dala tomuto místu výjimečné podmínky pro život zvířat. Vyskytuje se zde mnoho druhů ptáků, Kamčatka je rodištěm lososovitých ryb, kterých je v několika místních řekách tolik druhů, jako nikde jinde na světě. Kromě toho se v lokalitě koncentruje život mořské vydry a je tu spousta hnědých medvědů.

Seznam sopek

[editovat | editovat zdroj]

Sopky Středního vulkanického pásma

[editovat | editovat zdroj]

Sopky Východního vulkanického pásma

[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Sopky Kamčatky na slovenské Wikipedii.

  1. Природные парки Камчатского края [online]. Петропавловск-Камчатский: Камчатский край [cit. 2018-11-27]. Dostupné online. (rusky) 

Literatura

[editovat | editovat zdroj]
  • ФЕДОТОВ, С.А.; МАСУРЕНКОВ, Ю.П. Действующие вулканы Камчатки. [s.l.]: Наука, 1991. Dostupné v archivu pořízeném dne 2014-04-28. (rusky)  Archivováno 28. 4. 2014 na Wayback Machine.

Související články

[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy

[editovat | editovat zdroj]