Sleziník netíkovitý

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Wikipedie:Jak číst taxoboxSleziník netíkovitý
alternativní popis obrázku chybí
Sleziník netíkovitý
Vědecká klasifikace
Říše rostliny (Plantae)
Podříše cévnaté rostliny (Tracheobionta)
Oddělení kapraďorosty (Monilophyta)
Třída kapradiny (Polypodiopsida)
Řád osladičotvaré (Polypodiales)
Čeleď sleziníkovité (Aspleniaceae)
Rod sleziník (Asplenium)
Binomické jméno
Asplenium adiantum-nigrum
Linnaeus; 1753
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Listy sleziníku netíkovitého

Sleziník netíkovitý (Asplenium adiantum-nigrum) je vytrvalá kapradina z čeledi sleziníkovité (Aspleniaceae), vysoká asi 10–25 cm. V Česku a v celé střední Evropě se vyskytuje jen velmi vzácně, mnohem více je rozšířený v jižní Evropě.

Popis[editovat | editovat zdroj]

Sleziník netíkovitý má plazivý nebo vystoupavý oddenek. Přezimující listy rostou v trsech, dorůstají asi 5–40 cm do výšky a 5–8 cm do šířky. Řapíky jsou delší než čepele, na bázi přibližně 2 mm tlusté a leskle černohnědé. Čepele se vyznačují stříbrným leskem, jsou kožovitě tuhé, tmavozelené, přezimující, v obrysu podlouhle eliptické až kopinaté, zašpičatělé, 2-4x zpeřené, vřeteno bývá zelené nebo světle hnědé. Listové úkrojky jsou rovné, nahoru nezakřivené nebo jen nepatrně zakřivené, úkrojky posledního řádu vejčité až široce vejčité, v dolní části celokrajné, v horní ostnitě zubaté. Toto je poměrně mnohotvárný druh. Doba zralosti výtrusů červenec-září.

Rozšíření a stanoviště[editovat | editovat zdroj]

Areál rozšíření tohoto druhu je velice roztroušený, v některých oblastech je výskyt až vzácný, jeho centrum se nachází v jižní Evropě, zasahuje do severní Afriky a Malé Asie, na východ proniká na Ukrajinu, Kavkaz a do Střední Asie. Vzácně se vyskytuje i v Severní Americe, jihovýchodní Asii, Austrálii a jižní Africe. Ve střední Evropě se vyskytuje opravdu vzácně, v oblastech s mírnými zimami. V Česku se vyskytuje jen v několika málo lokalitách. Roste na mírně suchých, trochu kyselých silikátových půdách v druhově chudých dubových lesích, ve skalních stepích, na zdech a štěrku, v pásmu od pahorkatiny do podhůří.

Ohrožení[editovat | editovat zdroj]

Druh je zařazen mezi kriticky ohrožené druhy květeny ČR a je chráněný zákonem. Jako silně ohrožený druh je klasifikován i na Slovensku, stejně tak je zákonem chráněný v Rakousku, Německu, Švýcarsku, Polsku, Slovinsku a na Ukrajině.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • KREMER, Bruno P.; MUHLE, Hermann. Lišejníky, mechorosty, kapraďorosty: evropské druhy. Praha : Ikar , 1998. 286 s. ISBN 80-7176-804-9

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]