Jojoba kalifornská

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
(přesměrováno z Simmondsia chinensis)
Skočit na: Navigace, Hledání
Na tento článek je přesměrováno heslo jojoba. Tento článek pojednává o keři plodícím plody jojoba. Možná hledáte: strom Cicimek čínský (růžotvaré-řešetlákovité), který dává plody jujuba.

Wikipedie:Jak číst taxobox Jojoba kalifornská

alternativní popis obrázku chybí
Jojoba kalifornská (Simmondsia chinensis)
Vědecká klasifikace
Říše: rostliny (Plantae)
Podříše: cévnaté rostliny (Tracheobionta)
Oddělení: krytosemenné (Magnoliophyta)
Třída: vyšší dvouděložné (Rosopsida)
Řád: hvozdíkotvaré (Caryophyllales)
Čeleď: jojobovité (Simmondsiaceae)
Rod: jojoba[1] (Simmondsia)
Binomické jméno
Simmondsia chinensis
C.K.Schneid., 1907
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Jojoba kalifornská (Simmondsia chinensis) je jediný druh čeledi jojobovité dvouděložných rostlin z řádu hvozdíkotvaré (Caryophyllales). Jsou to drobnolisté keře rostoucí ve vyprahlých oblastech Sonorské pouště v Kalifornii. Jojobový olej má mnohostranné využití.

Popis[editovat | editovat zdroj]

Jojoba kalifornská je tuhý stálezelený dvoudomý keř s drobnými kožovitými vstřícnými listy bez palistů, dorůstající výšky okolo 3 metrů. Listy jsou jednoduché, v protistojných párech spojené bází, krátce řapíkaté, s celokrajnou eliptickou až podlouhlou čepelí a zpeřenou žilnatinou.

Květy jsou jednopohlavné, nenápadné, pravidelné. Kalich je složen nejčastěji z 5 (řidčeji 4 nebo 6) lístků, koruna chybí. Samčí květy jsou v hlávkách. Tyčinek je stejný počet jako kališních lístků, jsou volné, oddáleně vyrůstající z plochého květního lůžka. Samičí květy jsou jednotlivé nebo v hroznech, semeník je svrchní, srostlý ze 3 plodolistů, se stejným počtem komůrek a s volnými čnělkami. V každém plodolistu je jediné vajíčko. Plodem je jednosemenná pouzdrosečná tobolka. Semena jsou asi 10 až 15 mm dlouhá a připomínají žalud.[2][3]

Rozšíření[editovat | editovat zdroj]

Jojoba kalifornská roste na jihozápadě Severní Ameriky, ve vyprahlých oblastech sonorské pouště a na přilehlých územích USA a Mexika.[4][3]

Taxonomie[editovat | editovat zdroj]

V moderním taxonomickém systému se čeleď Simmondsiaceae ocitla na zcela novém místě. V klasické taxonomii byla často spojována s čeledí zimostrázovité (Buxaceae), případně kladena do její blízkosti (např. Tachtadžjan), případně řazena do řádu pryšcotvaré (Euphorbiales).

Simmondsia chinensis byla popsána v roce 1822 jako Buxus chinensis a do rodu Simmondsia byla přeřazena v roce 1907.[5] Odtud také pramení v populárních zdrojích hojně užívaný, dvojnásobně nesmyslný název zimostráz čínský pro rostlinu, která se zimostrázem není ani trochu příbuzná a nadto ani nepochází z Číny.

Plantáž jojoby v Indii

Význam[editovat | editovat zdroj]

Semena jojoby obsahují 47 až 62 % kapalného vosku který taje již při 7 °C. Je to světle žlutá nežluknoucí kapalina bez vůně, prodávaná jako 'olej jojoba'. Používá se v kosmetice, farmacii i jako mazadlo vysokoobrátkových motorů, neboť odolává vysokým tlakům. Vosk z jojoby používali indiáni jako olej. Je nestravitelný a může být proto součástí redukční diety. V dnešní době je jojoba pěstována na různých místech světa, např. ve Španělsku.[3]

Jojobový olej slouží také jako náhrada vorvaního tuku, čímž tato rostlina napomáhá ochraně velryb.[6]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. SKALICKÁ, Anna; VĚTVIČKA, Václav; ZELENÝ, Václav. Botanický slovník rodových jmen cévnatých rostlin. Praha : Aventinum, 2012. ISBN 978-80-7442-031-3. (česky)  
  2. WATSON, L.; DALLWITZ, M.J.. The Families of Flowering Plants: Simmondsiaceae [online]. . Dostupné online.  
  3. a b c VALÍČEK, Pavel a kol. Užitkové rostliny tropů a subtropů. Praha : Academia, 2002. ISBN 80-200-0939-6.  
  4. STEVENS, P.F.. Angiosperm Phylogeny Website [online]. Missouri Botanical Garden: . Dostupné online.  
  5. The International Plant Names Index [online]. . Dostupné online.  
  6. VAUGHAN, J.G.; GEISSLER, C.A.. The New Oxford Book of Food Plants. [s.l.] : Oxford University Press, 2009. ISBN 978-0-19-954946-7.