Přeskočit na obsah

Siemens Česká republika

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Siemens, s.r.o.
Logo
Logo
Základní údaje
Právní formaspolečnost s ručením omezeným (s.r.o.)
Datum založení1990
SídloPraha, Česko
Adresa sídlaSiemensova 2715/1, Praha, 155 00, Česko
Klíčoví lidéEduard Palíšek (Country CEO), Christian Eberhard Diel (Country CFO)
Charakteristika firmy
Oblast činnostikonglomerát
Produktyprůmysl, digitalizace, vývoj, energetika, elektrotechnika, infrastruktura měst, mobilita, zdravotnictví
Obrat26,2 mld. Kč (2019)[1]
27,4 mld. Kč (2018)[1]
Provozní zisk893,3 mil. Kč (2019)[1]
1 mld. Kč (2018)[1]
Výsledek hospodaření612,1 mil. Kč (2019)[1]
871,4 mil. Kč (2018)[1]
Celková aktiva14,4 mld. Kč (2019)[1]
14,5 mld. Kč (2018)[1]
Vlastní kapitál2,3 mld. Kč (2019)[1]
2,1 mld. Kč (2018)[1]
Zaměstnanci8 133 (2019)[1]
Mateřská společnostSiemens
MajitelSiemens Aktiengesellschaft Österreich (100 %)
Dceřiné společnosti
  • Siemens Industry Software, s.r.o. (Praha)
  • Siemens Mobility, s.r.o. (Praha)
  • Siemens Healthcare, s.r.o. (Praha)
  • OEZ s.r.o. (Letohrad)
  • Innomotics, s.r.o.
Identifikátory
Oficiální webwww.siemens.cz
IČO00268577
LEI5299008G66F3XXXRZO62
OpenCorporates IDcz/00268577
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Siemens, s.r.o.[2] patří mezi největší elektrotechnické firmy v Česku. Firma Siemens na Českém území působila již koncem 19. století, po pádu komunismu se vrátila roku 1990. K roku 2016 vytváří více než 9 tisíc pracovních míst, což jej řadí mezi největší zaměstnavatele v Česku. Své technologie, produkty a služby dodává zákazníkům ze soukromého i státního sektoru v oblasti energetiky, zdravotnictví, průmyslové a veřejné infrastruktury. Skupina podniků Siemens v České republice vykázala v obchodním roce 2015 (říjen-září) tržby přes 30 miliard Kč.[3]

Skupina Siemens ČR je součástí globálního elektrotechnického koncernu Siemens AG.

Aktivity skupiny Siemens ČR mají v českých zemích dlouholetou tradici. První zastoupení bylo otevřeno v Praze a Brně na podzim roku 1890. Již před tím, v roce 1881, Siemens dokončil osvětlení v Rustonově libeňské strojírně a v roce 1885 dodal osvětlení do Stavovského divadla. Na přelomu století Siemens postavil řadu městských elektráren, v několika městech zprovoznil veřejné osvětlení, v Praze a Olomouci vybudoval tramvajový provoz a v Ostravě elektrifikoval parní dráhu.

Po vzniku Československa zde Siemens zřídil několik velkých závodů, ve kterých vyráběl jak silnoproudá zařízení pro elektrárny, průmyslové závody, doly, hutě a elektrické dráhy, tak elektromotory a generátory, telefony a ústředny, lékařské přístroje, hradlová zařízení pro dráhy, měřicí přístroje, elektrické nářadí a spotřebiče pro domácnost. V roce 1945 bylo zastoupení firmy včetně výrobních závodů znárodněno. K oživení došlo koncem šedesátých let. V roce 1971 Siemens otevřel technicko-poradenskou kancelář a obnovil dodávky moderních technologií. Do Československa se Siemens naplno vrátil v prosinci 1990 a rozrostl se ve skupinu sdružující řadu obchodních a servisních firem a výrobních závodů.

Struktura společnosti

[editovat | editovat zdroj]

Siemens s.r.o. je dceřinou společností Siemens Aktiengesellschaft Österreich.[2] Společnost vyrábí a prodává na českém území elektrotechnické produkty a s nimi spojené služby. V České republice provozuje také tři centra sdílených služeb. 

  • Oblast průmyslu

Součástí jsou divize Digital Factory a Process Industries and Drives. Do divize patří odštěpné závody: Industry Automation Services, Maintenance Technology, Busbar Trunking Systems, Elektromotory Mohelnice, Elektromotory Frenštát, Nízkonapěťová spínací technika.

Součástí jsou přidružené společnosti Siemens Product Lifecycle Management Software, Siemens Electric Machines, OEZ.[4]

  • Oblast Energetiky

Součástí jsou divize: Power and Gas, Energy Management, Wind Power and Renewables a Power Generation Services. Součástí jsou odštěpné závody Industrial Turbomachinery.[4]

  • Oblast zdravotnictví

V roce 1990 byla založena společnost Siemens Medicinská technika ČSFR, spol. s.r.o., později přejmenována na Siemens, s.r.o. V současné době[kdy?] je divize Healthcare samostatnou právní jednotkou a vystupuje od 1. 10. 2015 pod názvem Siemens Healthcare, s.r.o. Jejím hlavním zájmem je prodej medicínských přístrojů pro diagnostiku, terapii a laboratorní diagnostiku, specializovaných technologií pro zpracování a distribuci obrazových dat, které nesou název Siemens Healthineers. Poskytuje také služby medicínského servisu.

  • Oblast Infrastruktury měst a obcí

Součástí jsou divize Building Technologies a Mobility.[5]

Produktová oblast domácích spotřebičů a ostatních výrobků pro koncové zákazníky je vedena pod organizační jednotkou BSH domácí spotřebiče s.r.o. Společnost je dceřinou společností BSH Bosch und Siemens Hausgeräte GmbH se sídlem v Německu.

Výrobní závody

[editovat | editovat zdroj]
  • Brno – Průmyslové parní turbíny
  • Drásov – Elektromotory a generátory
  • Frenštát p. Radhoštěm – Elektromotory
  • Letohrad – Nízkonapěťová spínací technika a pojistky (OEZ)
  • Mohelnice – Přípojnicové systémy
  • Mohelnice – Elektromotory
  • Trutnov – Nízkonapěťová spínací technika

Výzkum a vývoj

[editovat | editovat zdroj]

V ČR budoval Siemens vývojovou základnu intenzívnějším tempem od roku 2010, kdy po uzavření továrny ve Zličíně (2009)[6] začalo rozšiřování projekce a konstrukce kolejových vozidel. V současnosti[kdy?] pracuje v ČR několik stovek vývojářů i v oblasti software, řídicích systémů, nn přístrojů a regulovaných pohonů.

Externí odkazy

[editovat | editovat zdroj]