Seznam startovacích ramp na ostrově Merritt

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Dva kosmodromy těsně vedle sebe na ostrově Merritt.

Ostrov Merritt blízko pobřeží Floridy je domovem dvou kosmodromů, na kterých se nachází několik startovacích komplexů pro rakety.

Kennedyho vesmírné středisko[editovat | editovat zdroj]

Kennedyho vesmírné středisko má jeden startovací komplex se dvěma odpalovacími rampami. Z tohoto komplexu startovaly rakety Saturn V, všechny pilotované lety na Skylab, Sojuz-Apollo a všechny starty Space Shuttle. Původně se počítalo s jejich využitím v Programu Constellation, který byl ale v roce 2011 zrušen. Jedna z ramp je v současné době využívána společností SpaceX pro starty Falconu 9 a později i Falconu Heavy. Druhá rampa bude využívána pro starty rakety SLS.

Cape Canaveral Air Force Station[editovat | editovat zdroj]

Cape Canaveral Air Force Station (CCAFS) bylo místo startů všech pilotovaných letů pro programy Apollo, ale i pro mnohé jiné důležité lety Ministerstva obrany (DoD) a NASA. Pro Ministerstvo obrany hrálo druhou roli po základně Vandenberg Air Force Base v Kalifornii, ale stále odtud startovalo mnoho kosmických sond NASA, jakož i těch letů, které jako nosiče použily nosiče United States Air Force. Aktivní nosiče jsou vyznačeny tučně.

Podporu letů pro CCAFS poskytuje také nedaleká základna Patrick Air Force Base.

Startovací rampy na CCAFS zdálky

Jiné[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Zoznam štartovacích rámp na ostrove Merritt na slovenské Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]