Přeskočit na obsah

Sandra Roelofs

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Sandra Roelofs
Sandra Elisabeth Roelofs
Sandra Elisabeth Roelofs
3. první dáma Gruzie
V roli:
20. ledna 2008 – 17. listopadu 2013
PředchůdkyněNanuli Ševardnadze
V roli:
25. ledna 2004 – 25. listopadu 2007
PředchůdceBadri Bicadze

Rodné jménoSandra Roelofs a სანდრა რულოვსი
Narození23. prosince 1968 (55 let)
Terneuzen, NizozemskoNizozemsko Nizozemsko
NárodnostNizozemská
ChoťMichail Saakašvili
DětiEduard, Nikoloz
SídloTbilisi, Gruzie
Alma materÚstav cizích jazyků Brusel
Mezinárodní institut pro lidská práva Štrasburk
Profesediplomatka
Oceněníkomandérský kříž Řádu za zásluhy Polské republiky
PodpisSandra Roelofs, podpis
CommonsSandra Roelofs
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Sandra Elisabeth Roelofs (* 23. prosince 1968 Terneuzen, Nizozemsko) je nizozemsko-gruzínská aktivistka a diplomatka. Od 25. ledna 2004 do 25. listopadu 2007 a od 20. ledna 2008 do 17. listopadu 2013 první dámou Gruzie. Jejím manželem je bývalý gruzínský prezident Michail Saakašvili.

Sandra Roelofs se narodila 23. prosince 1968 v TerneuzenuNizozemsku. Absolvovala studium na Ústavu cizích jazyků v Bruselu a na Mezinárodním institutu pro lidská práva ve Štrasburku.

Gruzínský prezidentský pár společně s americkým prezidentem Barackem Obamou a jeho chotí, 2009

V roce 1993 se ve Štrasburku seznámila s Michailem Saakašvilim, pozdějším gruzínským prezidentem, a v témže roce se oba přestěhovali do New Yorku ve Spojených státech amerických. Sandra Roelofs pracovala na Kolumbijské univerzitě a v nizozemské advokátní kanceláři. Na konci téhož roku Roelofs a Saakašvili uzavřeli sňatek. V roce 1996 se odstěhovali do Gruzie a Sandra Roelofs začala pracovat pro Mezinárodní výbor Červeného kříže a nizozemský konzulátTbilisi. V letech 1999 až 2003 přednášela na Státní univerzitě v Tbilisi, kde také pracovala na své disertační práci o jazykových aspektech francouzštinyBelgii. Kromě rodné nizozemštiny ovládala Sandra Roelofs již tehdy nejen francouzštinu a angličtinu, ale také němčinu, ruštinu a gruzínštinu.

V roce 2005 vydala Sandra Roelofs autobiografickou knihu De first lady van Georgië. Het verhaal van een idealiste (The Story of an Idealist).

Když její manžel jako exprezident a trestně stíhaný muž v roce 2013 Gruzii opustil, zůstala Sandra Roelofs zprvu bydlet v Tbilisi. Poté, co byl jejich byt zabaven, uchýlila se i ona do zahraničí. Bydlí od té doby u svých rodičů v nizozemském Terneuzen, se svým mladším synem Nikolozem. Její starší syn Eduard studuje fyziku v USA. Ke svému manželovi se nepřipojila, ani když byl Saakašvili na Ukrajině jmenován guvernérem Oděské oblasti. V současnosti studuje na vysoké škole v Londýně obor zvaný "celosvětová zdravotní politika" (Global Health Policy).

Charitativní činnost

[editovat | editovat zdroj]

V roce 1998 Sandra Roelofs založila humanitární a charitativní nadaci SOCO, která na území Gruzie realizuje řadu aktivit v oblasti sociální, zdravotní a vzdělávací.[1] Sandra Roelofs je ředitelkou této nadace. V roce 2007 stála u vzniku první rozhlasové stanice s výlučným zaměřením na vážnou hudbu na Kavkaze - rádio „Muza“.

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Elizabeth Roelofs na anglické Wikipedii.

Externí odkazy

[editovat | editovat zdroj]