Sandra Roelofs

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Sandra Elisabeth Roelofs

Sandra Elisabeth Roelofs

3. první dáma Gruzie
Ve funkci:
20. ledna 2008 – 17. listopadu 2013
Předchůdce Nanuli Ševardnadze
Ve funkci:
25. ledna 2004 – 25. listopadu 2007
Předchůdce Badri Bicadze

Narození 23. prosince 1968 (48 let)
Terneuzen, NizozemskoNizozemsko Nizozemsko
Národnost Nizozemská
Choť Michail Saakašvili
Děti Eduard, Nikoloz
Sídlo Tbilisi, Gruzie
Alma mater Ústav cizích jazyků Brusel
Mezinárodní institut pro lidská práva Štrasburk
Profese diplomatka
Podpis
Commons Kategorie Sandra Roelofs
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Sandra Elisabeth Roelofs (23. prosince 1968 Terneuzen, Nizozemsko) byla od 25. ledna 2004 do 25. listopadu 2007 a od 20. ledna 2008 do 17. listopadu 2013 první dámou Gruzie. Jejím manželem je bývalý gruzínský prezident Michail Saakašvili.

Biografie[editovat | editovat zdroj]

Sandra Roelofs se narodila 23. prosince 1968TerneuzenuNizozemsku. Absolvovala studium v Ústavu cizích jazyků v Bruselu a na Mezinárodního institutu pro lidská práva ve Štrasburku.

Gruzínský prezidentský pár společně s americkým prezidentem Barackem Obamou a jeho chotí, 2009

V roce 1993 se ve Štrasburku seznámila s Michailem Saakašvilim, pozdějším gruzínským prezidentem, a později v tomto roce se oba přestěhovali do New Yorku. Sandra Roelofs pracovala na Kolumbijské univerzitě a v nizozemské advokátní kanceláři. Na konci téhož roku uzavřeli sňatek. V roce 1996 se odstěhovali do Gruzie a Sandra Roelofs začala pracovat pro Mezinárodní výbor Červeného kříže a nizozemský konzulát v Tbilisi. V letech 1999 až 2003 přednášela na Státní univerzitě Tbilisi, kde také pracovala na své disertační práci o francouzských jazykových aspektech v Belgii. Kromě rodné nizozemštiny ovládala Sandra Roelofs již tehdy francouzštinu, angličtinu, němčinu, ruštinu a gruzínštinu.

V roce 2005 Sandra Roelofs vydala autobiografickou knihu De first lady van Georgië. Het verhaal van een idealiste (The Story of an Idealist).

Když její později trestně stíhaný muž v roce 2013 Gruzii opustil, zůstala bydlet v Tbilisi. Poté co byl jejich byt zabaven, uchýlila se i ona do zahraničí. Bydlí od té doby u svých rodičů v nizozemském Terneuzen, se svým mladším synem Nikolozem. Její starší syn Eduard studuje fyziku v USA. Ke svému manželu se nepřipojila, ani když její manžel byl jmenován guvernérem Oděské oblasti. V Londýně studuje Global Health Policy.

Charitativní činnost[editovat | editovat zdroj]

V roce 1998 Sandra Roelofs založila humanitární a charitativní nadaci SOCO, která na území Gruzie realizuje řadu aktivit v oblasti sociální, zdravotní a vzdělávací.[1] Sandra Roelofs je ředitelkou této nadace. V roce 2007 založila první rádiovou stanici se zaměřením na vážnou hudbu na celém Kavkaze - rádio „Muza“.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Elizabeth Roelofs na anglické Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]