Přeskočit na obsah

Sakia al-Hamra

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Sakia al-Hamra
الساقية الحمراء
 Marocký sultanát 18871924 Španělská Sahara 
Vlajka státu
vlajka
Státní znak
znak
Geografie
Mapa
žádné
Rozloha
82 000 km²
Obyvatelstvo
Národnostní složení
Státní útvar
Vznik
16. duben 1887
Zánik
Státní útvary a území
Předcházející
Marocký sultanát Marocký sultanát
Následující
Španělská Sahara Španělská Sahara

Sakia al-Hamra (arabsky جوبيالساقية [as-Sāqīya al-Hamrā´], španělsky Saguia el Hamra) byl španělský protektorát ležící na pobřeží Atlantského oceánu na území dnešního sporného území Západní Sahara. Formálně vznikl v r. 1887 vyhlášením španělského nároku na jižní území Maroka. Zanikl v r. 1924 začleněním území do Španělské Sahary.

Severní hranicí byla rovnoběžka 27° 40' s.š., východní poledník 8° 40' z.d., jižní rovnoběžka 26° s.š., což bylo definitivně dohodnuto mezi evropskými mocnostmi na počátku 20. století.

Arabský název Sāqīya al-Hamrā´ znamená červené řečiště a je to občasná řeka na území Západní Sahary, která za období dešťů teče širokým vádí v délce zhruba 400 km. Po ní nese jméno i přilehlé území a rovněž je obsaženo v názvu marockého regionu Al-´Ajún-Budždúr-Sakia al-Hamra.

Podrobnější informace naleznete v článku Španělská západní Afrika.

Koncem 19. století byla oblast Sakia al-Hamra na pomezí moci marockých sultánů. Na jih odtud se rozkládal španělský protektorát Rio de Oro, vyhlášený v r. 1884. Na severu ležela britská faktorie Port Victoria, která byla pod soustavným tlakem marockého sultána. 6. dubna 1887 vyhlásili Španělé rozšíření svého protektorátu na pobřeží až mysu Juby.[1] Správa byla svěřena náměstkovi guvernéra Kanárských ostrovů, jemuž bylo území podřízeno. Právní postavení území je nejasné a některé prameny je uvádějí jako součást protektorátu Rio de Oro, což dokládá rovněž skutečnost, že správa obou území byla jednotná a Sakia al-Hamra neměla ani své správní středisko. Na druhé straně až do r. 1912 Velká Británie uznávala španělskou suverenitu pouze nad oblastí Rio de Oro a severněji položená území považovala za součást Maroka. Proto měli Španělé zahraničně-politický důvod oblast Sakia al-Hamra uvádět odděleně. K dohodě o hranicích došlo 3. října 1904 v Paříži, přičemž byla stanovena i hranice španělské sféry vlivu na jihu Maroka, kde později vznikl protektorát Cabo Juby.

Španělská přítomnost byla sporadická, až do 30. let 20. století prakticky omezená na pobřeží.[2] V r. 1924 byla území Rio de Oro a Sakia al-Hamra spojena do kolonie Španělská Sahara, v rámci níž zůstala jedním z územních celků. Mezi roky 1969 a 1976 byla Sakia al-Hamra španělskou zámořskou provincií.

  1. THOMPSON, Virginia; ADLOFF, Richard. The Western Saharans. [s.l.]: Croom Helm, 1980. Dostupné online. ISBN 0-7099-0369-3. (anglicky) 
  2. HODGES, Tony. SAHARA OCCIDENTALE: Origines et enjeux d'une guerre du désert [online]. Collectif d'initiatives pour la connaissance du Sahara occidental, 10/1999. Dostupné online. (francouzsky)