Cabo Juby

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Cabo Juby
 Maroko 1916–1946 Španělská západní Afrika 
Vlajka státu
vlajka
Státní znak
znak
geografie
Mapa
rozloha:
33 000 km² (v roce 1939)
obyvatelstvo
počet obyvatel:
10 000 (odhad z r. 1939)
národnostní složení:
státní útvar
vznik:
zánik:
státní útvary a území
předcházející:
Maroko Maroko
následující:
Španělská západní Afrika Španělská západní Afrika

Cabo Juby byl španělský protektorát ležící na pobřeží Atlantského oceánu na území dnešního Maroka. Vznikl v r. 1916 po rozdělení Maroka na francouzský a španělský protektorát. V r. 1946 byl začleněn do Španělské západní Afriky, aniž by formálně zanikl.

Severní hranici byla řeka Dra, východní a jižní hranicí byly poledníky a rovnoběžky dohodnuté mezi evropskými mocnostmi na počátku 20. století. Území je též známo pod názvem Tarfajský pás (Tarfaya Strip). Přes stejnou dobu vzniku je jeho občasné řazení ke Španělskému Maroku značně problematické.

Španělský název Cabo Juby znamená mys Juby (arabsky رأس جوبي Rā's Ŷubī), který leží poblíž města Tarfaja přímo naproti Kanárským ostrovům.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Podrobnější informace naleznete v článku Španělská západní Afrika.

Po druhé marocké krizi bylo Maroko v r. 1912 rozděleno mezi Francii a Španělsko. Zatímco francouzský protektorát představoval souvislé území, španělský zábor se skládal ze dvou částí – Španělského Maroka, které bylo zřízeno v r. 1912, na severu a Cabo Juby, které bylo obsazeno v r. 1916, na jihu. Tato jižní část sousedila se španělským protektorátem Sakia al-Hamra. V r. 1946 byla veškerá zdejší území pod španělskou nadvládou začleněna do Španělské západní Afriky. Po svém osamostatnění v r. 1956 vzneslo Maroko nároky na území, která na něm byla historicky závislá. Roku 1957 napadlo Maroko Španělskou západní Afriku a až na město Sidi Ifni obsadilo celé území Ifni. Válka byla po šesti měsících ukončena a podle smlouvy z Angra de Cintra se území Cabo Juby stalo r. 1958 součástí Maroka.

Poštovní známky[editovat | editovat zdroj]

Známka Cabo Juby (1916)

Španělsko začalo vydávat pro Cabo Juby poštovní známky v roce 1916, zprvu to byly přetisky známek Rio de Oro s textem CABO JUBI. Později (v l. 1919 až 1929) to byly španělské známky s přetiskem CABO JUBY a nakonec stejně přetištěné známky Španělského Maroka v sériích z r. 1934, 1940, 1942, 1944, 1946 a 1948.

Množství vydaných přetisků je značné, což podporuje názor, že byly vydávány spíše pro komerční účely než k poštovní službě obyvatelům.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Cape Juby na anglické Wikipedii.