Rybák černý

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Jak číst taxoboxRybák černý
alternativní popis obrázku chybí
Rybák černý
Stupeň ohrožení podle IUCN
málo dotčený
málo dotčený[1]
Vědecká klasifikace
Říše živočichové (Animalia)
Kmen strunatci (Chordata)
Podkmen obratlovci (Vertebrata)
Třída ptáci (Aves)
Podtřída letci (Neoghathae)
Řád dlouhokřídlí (Charadriiformes)
Čeleď rybákovití (Sternidae)
Rod rybák (Chlidonias)
Binomické jméno
Chlidonias niger
Linnaeus, 1758
Areál rozšíření
Areál rozšíření
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Rybák černý (Chlidonias niger) je malým druhem rybáka z rodu Chlidonias. Dospělí ptáci mají ve svatebním šatu černou hlavu a tělo, šedá křídla, kostřec, ocas a bílé podocasní krovky. V prostém šatu a šatu prvního roku se podobá ostatním druhům rodu. Hnízdí ve vnitrozemí Evropy (včetně České republiky), západní Asie a Severní Ameriky. Tažný, zimuje převážně v severní části Jižní Ameriky a na západním pobřeží Afriky.[2] Má dva poddruhy:

  • Chlidonias niger niger (Linnaeus, 1758) - rybák černý eurasijský
  • Chlidonias niger surinamensis (Gmelin, 1789) - rybák černý americký

Popis[editovat | editovat zdroj]

Rybák černý letící na Island

Dospělí jedinci jsou 25 cm dlouzí a jejich rozpětí křídel se rovná 61 cm. Hmotnost rybáků černých je malá; pohybuje se okolo 62 g. Mají krátké, tmavé nohy. Mají tmavě šedá záda s dlouhými křídly, která jsou vepředu bílá. Černá převládá všude na hlavě, na krku (existují i jedinci s šedým krkem) a na břiše. Ocasní peří je tmavě šedé.

Rozeznat jednotlivé poddruhy je těžké, ale většinou platí, že eurasijský poddruh je drobnější a má světlejší barvy. Ještě těžší je rozeznat pohlaví, protože pohlavní dimorfismus je jen minimální nebo vůbec žádný.

Kříženci[editovat | editovat zdroj]

Poslední dobou se poměrně často vyskytují kříženci rybáků černých a rybáků bělokřídlých (Chlidonias leucopterus). Takoví kříženci nesou znaky obou druhů, ale většinou platí, že mají břicho bílé s tmavými skvrnkami a zbytek těla černý. Toto křížení bylo zaznamenáno především na území Švédska a Nizozemska.

Black Tern RWD8.jpg
Čorík čierny (Chlidonias niger) a (4644831482).jpg

Ekologie[editovat | editovat zdroj]

Ke hnízdění využívá rybák černý zarostlé okraje sladkovodních mokřadů. Sdružují se do menších kolonií okolo 20 párů (zřídka je k vidění i párů 100), výjimečně hnízdí jen v párech. Hnízda si staví v nízké vegetaci, někdy i přímo na vodě.[3] Samice snáší vajíčka většinou v období od května do července a bývají to 2 až 4 vejce.[3] Inkubaci provádí střídavě oba rodiče a probíhá asi tři týdny. Od této doby za další dva až tři týdny se mláďata opeří a vyletí z hnízda.

Počty těchto ptáků pomalu klesají, ať už kvůli přirozenému úbytku nebo kvůli lidské činnosti. Za snižování jejich počtů může především znečišťování a zalidňování, ale je to způsobené i rozmnožením jejich přirozených predátorů, kteří mají za potravu vejce rybáků černých. Na tyto ptáky platí Dohoda o ochraně africko-eurasijských stěhovavých vodních ptáků. V Česku jsou zařazeni na seznam kriticky ohrožených druhů, ale IUCN je označuje jako málo dotčené.

Rybák černý americký běžně migruje na pobřeží Jižní Ameriky. Rybák černý eurasijský zimuje v Africe, nejčastěji v severní a východní.

Potravu shánějí většinou ve vodě nebo jejím okolí. Tou je nejčastěji vodní hmyz, malé rybky, plži, pulci a žáby.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Black Tern na anglické Wikipedii.

  1. Červený seznam IUCN 2018.1. 5. července 2018. Dostupné online. [cit. 2018-08-09]
  2. HARRISON, P. Seabirds: an identification guide. Londýn: Christopher Helm, 1989. ISBN 0-7136-3510-X. 
  3. a b http://www.biolib.cz/cz/taxon/id8715/ [online]. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]