Rybák černý

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Wikipedie:Jak číst taxobox Rybák černý

alternativní popis obrázku chybí
Rybák černý
Stupeň ohrožení podle IUCN
Málo dotčený
málo dotčený[1]
Vědecká klasifikace
Říše: živočichové (Animalia)
Kmen: strunatci (Chordata)
Podkmen: obratlovci (Vertebrata)
Třída: ptáci (Aves)
Podtřída: letci (Neoghathae)
Řád: dlouhokřídlí (Charadriiformes)
Čeleď: rybákovití (Sternidae)
Rod: rybák (Chlidonias)
Binomické jméno
Chlidonias niger
Linnaeus, 1758
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Rybák černý (Chlidonias niger) je malým druhem rybáka z rodu Chlidonias. Dospělí ptáci mají ve svatebním šatu černou hlavu a tělo, šedá křídla, kostřec, ocas a bílé podocasní krovky. V prostém šatu a šatu prvního roku se podobá ostatním druhům rodu. Hnízdí ve vnitrozemí Evropy (včetně České republiky), západní Asie a Severní Ameriky. Tažný, zimuje převážně v severní části Jižní Ameriky a na západním pobřeží Afriky.[2] Má dva poddruhy:

  • Chlidonias niger niger (Linnaeus, 1758) - rybák černý eurasijský
  • Chlidonias niger surinamensis (Gmelin, 1789) - rybák černý americký

Popis[editovat | editovat zdroj]

Rybák černý letící na Island

Dospělí jedinci jsou 25 cm dlouzí a jejich rozpětí křídel se rovná 61 cm. Hmotnost racků černých je malá; pohybuje se okolo 62 g. Mají krátké, tmavé nohy. Mají tmavě šedá záda s dlouhými křídly, která jsou vepředu bílá. Černá převládá všude na hlavě, na krku (existují i jedinci s šedým krkem) a na břiše. Ocasní peří je tmavě šedé.

Rozeznat jednotlivé poddruhy je těžké, ale většinou platí, že eurasijský poddruh je drobnější a má světlejší barvy. Ještě těžší je rozeznat pohlaví, protože pohlavní dimorfismus je jen minimální nebo vůbec žádný.

Kříženci[editovat | editovat zdroj]

Poslední dobou se poměrně často vyskytují kříženci rybáků černých a rybáků bělokřídlých (Chlidonias leucopterus). Takoví kříženci nesou znaky obou druhů, ale většinou platí, že mají břicho bílé s tmavými skvrnkami a zbytek těla černý. Toto křížení bylo zaznamenáno především na území Švédska a Nizozemska.

Black Tern RWD8.jpg
Čorík čierny (Chlidonias niger) a (4644831482).jpg

Ekologie[editovat | editovat zdroj]

Ke hnízdění využívá rybák černý zarostlé okraje sladkovodních mokřadů. Sdružují se do menších kolonií okolo 20 párů (zřídka je k vidění i párů 100), výjimečně hnízdí jen v párech. Hnízda si staví v nízké vegetaci, někdy i přímo na vodě.[3] Samice snáší vajíčka většinou v období od května do července a bývají to 2 až 4 vejce.[3] Inkubaci provádí střídavě oba rodiče a probíhá asi tři týdny. Od této doby za další dva až tři týdny se mláďata opeří a vyletí z hnízda.

Počty těchto ptáků pomalu klesají, ať už kvůli přirozenému úbytku nebo kvůli lidské činnosti. Za snižování jejich počtů může především znečišťování a zalidňování, ale je to způsobené i rozmnožením jejich přirozených predátorů, kteří mají za potravu vejce rybáků černých. Na tyto ptáky platí Dohoda o ochraně africko-eurasijských stěhovavých vodních ptáků. V Česku jsou zařazeni na seznam kriticky ohrožených druhů, ale IUCN je označuje jako málo dotčené.

Rybák černý americký běžně migruje na pobřeží Jižní Ameriky. Rybák černý eurasijský zimuje v Africe, nejčastěji v severní a východní.

Potravu shánějí většinou ve vodě nebo jejím okolí. Tou je nejčastěji vodní hmyz, malé rybky, plži, pulci a žáby.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Black Tern na anglické Wikipedii.

  1. Červený seznam IUCN 2016.3. 8. prosince 2016. Dostupné online. [cit. 2016-12-10]
  2. HARRISON, P. Seabirds: an identification guide. Londýn : Christopher Helm, 1989. ISBN 0-7136-3510-X.  
  3. a b http://www.biolib.cz/cz/taxon/id8715/ [online]. .  

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]