Přeskočit na obsah

Roger ze San Severina

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Roger ze San Severina
Narození13. století nebo 1237
Sicilské království
Úmrtí1285
Marsico Nuovo
NástupceTommaso II Sanseverino
PotomciTommaso II Sanseverino
OtecTommaso Sanseverino, 1.Conte di Marsico
MatkaPerna Morra
PříbuzníEnrico Sanseverino, Conte di Marsico[1], Giacomo Sanseverino, 1.Conte di Tricarico, 1.Conte di Chiaramonte[1] a Roberto Sanseverino, Conte di Corigliano[1] (vnoučata)
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Roger ze San Severina byl v letech 1277 - 1282 bailiffem (místodržícím) Jeruzalémského království. Byl odeslán s malým oddílem vojska jedním z držitelů práv k jeruzalémskému trůnu, sicilským králem, Karlem z Anjou do hlavního města království Akkonu, aby zde zastupoval svého krále a hájil jeho práva.

Karel z Anjou, který byl bratrem francouzského krále Ludvíka IX., získal práva na jeruzalémskou korunu koupí od titulární antiochijské kněžny Marie, která byla po smrti jeruzalémského krále Konráda III. v roce 1268 jedním ze šlechticů v Jeruzalémském království, která mohla na trůn vznášet nároky. O nástupnictví se Marie (a posléze Karel z Anjou) nicméně musela přít s kyperským králem Hugem III.

Roger po příjezdu do Svaté země nalezl podporu pro Karlovy zájmy u Benátské republiky a templářů. V té době vykonával funkci bailiffa Balian z Ibelinu, pán z Arsufu, který zpočátku odmítl Rogera i s jeho doprovodem vpustit do akkonské citadely, až dokud nedostal dokumenty podepsané Karlem z Anjou, kněžnou Marií a papežem Janem XXI. Řád Johanitů a také jeruzalémský patriarcha Jean de Versailles odmítl do situace zasáhnout. Křižácký stát, který se nazýval Jeruzalémským královstvím se však propadl do anarchie. Roger požadoval na místních baronech přísahu Karlovi z Anjou, někteří z nich však odmítli uznat královskou autoritu bez rozhodnutí Královské rady (Haute Cour) Jiný baroni požadovali na králi Hugovi III., aby je zprostil jejich přísah, on to však odmítl a Roger ze San Severina začal hrozit konfiskacemi majetku šlechticů, kteří mu nebudou loajální. Baroni se podřídili. Nakonec Rogerovi hrabě z Tripolisu Bohemund VII. přepustil regentství Jeruzalémského království.

Roger ze San Severina dále vládl zbytkům latinského království na Blízkém východě v míru. Pokračoval ve spojenectví s mamlúckým sultánem Kalavunem a na žádost Karla z Anjou vyjednal v roce 1281 příměří mezi křesťany a muslimy na dalších deset let. Spojenectví s mamlúky Roger dodržoval a odmítl se spojit proti nim s perským ílchánem Abakou a jeho mongolským vojskům v bitvě u Homsu. Bitvu nakonec mamlúci vyhráli a Roger osobně poblahopřál Kalavunovi k vítězství. Když se 30. března 1281 Roger dozvěděl o povstání zvaném „Sicilské nešpory“, jmenoval v Akkonu Oda Poilechiena svým nástupce a odplul zpět do Itálie.

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Roger of San Severino na anglické Wikipedii.

  1. a b c Leo van de Pas: Genealogics.org. 2003.

Literatura

[editovat | editovat zdroj]
  • Setton, Kenneth M. (general editor) A History of the Crusades: Volume II — The Later Crusades, 1189 – 1311. Robert Lee Wolff and Harry W. Hazard, editors. University of Wisconsin Press: Milwaukee, 1969.

Související články

[editovat | editovat zdroj]