Přeskočit na obsah

Hugo III. Kyperský

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Hugo III. Kyperský
Kyperský král
Jeruzalémský král
Portrét
Znak Spojeného království Kypru a Jeruzaléma
Doba vlády1267/68–1284
Úplné jménoHugo z Antiochie
Narození1235
Antiochie
Úmrtí24. březen 1284
Pohřbenkatedrála sv. Sofie v Nikosii
syn
NástupceJan I.
ManželkaIsabella z Ibelinu
RodLusignanové
OtecJindřich z Antiochie
MatkaIsabella Kyperská
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Hugo III. (123524. březen 1284), původně Hughues de Poitiers a později, když přijal původní příjmení své matky, Hughues de Lusignan, řecky Ούγος Γ' της Κύπρου, zvaný Veliký byl od roku 1267 kyperským králem a o rok později se stal i titulárním králem jeruzalémským (jako Hugo I. Jeruzalémský). Hugo III. byl synem Jindřicha z Antiochie a Isabely, kyperské princezny z rodu Lusignanů. Byl též vnukem antiochijského knížete Bohemunda Jednookého.

Život[editovat | editovat zdroj]

Od roku 1261 Hugo z Antiochie sloužil jako regent kyperskému králi Hugovi II., neboť ho Královská rada (Haute cour) coby muže považovala za lepšího možného regenta, nežli jeho matku Isabelu. Přesto byla Isabela roku 1263Akkonu uznána regentkou Jeruzalémského království. Zemřela již následujícího roku. Novým jeruzalémským regentem byl zvolen její syn Hugo, který tak spravoval jak Kyperské, tak království jeruzalémské. Regentství v Akkonu mělo však původně připadnout Hugovu prvnímu bratranci, Hugovi z Brienne, který byl synem Marie Kyperské, nejstarší dcery krále Huga I. Kyperského a tudíž byl právoplatným dědicem Kypru a po Hugovi II. i dědic jeruzalémské koruny. Haute cour však rozhodl ve prospěch Huga III., neboť byl nejbližším pokrevním příbuzným Isabely z Lusignanu.

Hugo II. Kyperský zemřel roku 1267 bez legitimního dědice. Protože Hugo z Brienne neuplatňoval své nároky na trůn, na trůn zbyl jen jediný možný kandidát – Hugo z Antiochie. Hugo byl 24. prosince 1267 korunován v katedrále svaté Sofie v Nikosii jako Hugo III. Poté, co byl na Sicílii popraven legitimní jeruzalémský král Konrád III., prohlásil se Hugo III. i jeruzalémským králem. 24. září 1269 byl, se souhlasem jeruzalémské královské rady, v Tyru Hugo korunován jeruzalémským králem. Král poté přijal původní příjmení své matky de Lusignan, aby tak dal najevo svou kontinuitu a legitimitu s kyperským královským rodem.

Jistá práva na jeruzalémský trůn si však mohla dělat i titulární antiochijská kněžna Marie. Ta je však prodala katovi Konráda III., sicilskému králi Karlovi z Anjou. Ten se energicky chopil šance a do Svaté země vyslal svého emisara, sicilského Normana Rogera ze San Severina. Baroni a města Jeruzalémského království se tak rozdělila na dva tábory. Zatímco města Tyros a Bejrút se hlásily k Hugovi III., Akkon, Sidon a templáři uznávali za svého krále Karla z Anjou.

Hugo III. zemřel 24. března 1284 a nástupcem se stal jeho syn Jan. Král Hugo je pohřben v katedrále svaté SofieNikosii.

Rodina[editovat | editovat zdroj]

23. ledna 1255 se Hugo oženil s Isabelou z Ibelinu, s níž měl jedenáct dětí:

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Hugh III of Cyprus na anglické Wikipedii.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • GABRIELI, Francesco. Křížové výpravy očima arabských kronikářů. Praha: Argo, 2010. 344 s. ISBN 978-80-257-0333-5. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Předchůdce:
Hugo II.
Znak z doby nástupu Kyperský král
Hugo III.
12671284
Znak z doby konce vlády Nástupce:
Jan I.
Předchůdce:
Konrád III.
Znak z doby nástupu Jeruzalémský král
Hugo I.
12681284
Znak z doby konce vlády Nástupce:
Jan II.