Hugo III. Kyperský

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Hugo III. Kyperský
Kyperský král
Jeruzalémský král
Znak spojeného Království Kypru a Jeruzaléma
Znak spojeného Království Kypru a Jeruzaléma
Doba vlády 1267/68-1284
Úplné jméno Hugo z Antiochie
Narození 1235
Antiochie
Úmrtí 24. březen 1284
Pohřben katedrála sv. Sofie v Nikosii
Nástupce Jan I.
Královna Isabella z Ibelinu
Rod Lusignanové
Otec Jindřich z Antiochie
Matka Isabella Kyperská
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Hugo III. (123524. březen 1284), původně Hughues de Poitiers a později, když přijal původní příjmení své matky, Hughues de Lusignan, řecky Ούγος Γ' της Κύπρου, zvaný Veliký byl od roku 1267 kyperským králem a o rok později se stal i titulárním králem jeruzalémským (jako Hugo I. Jeruzalémský). Hugo III. byl synem Jindřicha z Antiochie a Isabely, kyperské princezny z rodu Lusignan. Byl též vnukem antiochijského knížete Bohemunda Jednookého.

Život[editovat | editovat zdroj]

Od roku 1261 Hugo z Antiochie sloužil jako regent kyperskému králi Hugovi II., neboť ho Královská rada (Haute cour) coby muže považovala za lepšího možného regenta, nežli jeho matku Isabelu. Přesto byla Isabela roku 1263 v Akkonu uznána regentkou Jeruzalémského království. Zemřela již následujícího roku. Novým jeruzalémským regentem byl zvolen její syn Hugo, který tak spravoval jak Kyperské, tak království jeruzalémské. Regentství v Akkonu mělo však původně připadnout Hugovu prvnímu bratranci, Hugovi z Brienne, který byl synem Marie Kyperské, nejstarší dcery krále Huga I. Kyperského a tudíž byl právoplatným dědicem Kypru a po Hugovi II. i dědic jeruzalémské koruny. Haute cour však rozhodl ve prospěch Huga III., neboť byl nejbližším pokrevním příbuzným Isabely z Lusignanu.

Hugo II. Kyperský zemřel roku 1267 bez legitimního dědice. Protože Hugo z Brienne neuplatňoval své nároky na trůn, na trůn zbyl jen jediný možný kandidát – Hugo z Antiochie. Hugo byl 24. prosince 1267 korunován v katedrále svaté Sofie v Nikosii jako Hugo III. Poté, co byl na Sicílii popraven legitimní jeruzalémský král Konrád III., prohlásil se Hugo III. i jeruzalémským králem. 24. září 1269 byl, se souhlasem jeruzalémské královské rady, v Tyru Hugo korunován jeruzalémským králem. Král poté přijal původní příjmení své matky de Lusignan, aby tak dal najevo svou kontinuitu a legitimitu s kyperským královským rodem.

Jistá práva na jeruzalémský trůn si však mohla dělat i titulární antiochijská kněžna Marie. Ta je však prodala katovi Konráda III., sicilskému králi Karlovi z Anjou. Ten se energicky chopil šance a do Svaté země vyslal svého emisara, sicilského Normana Rogera ze San Severina. Baroni a města Jeruzalémského království se tak rozdělila na dva tábory. Zatímco města Tyros a Bejrút se hlásily k Hugovi III., Akkon, Sidon a templáři uznávali za svého krále Karla z Anjou.

Hugo III. zemřel 24. března 1284 a nástupcem se stal jeho syn Jan. Král Hugo je pohřben v katedrále svaté Sofie v Nikosii.

Rodina[editovat | editovat zdroj]

23. ledna 1255 se Hugo oženil s Isabelou z Ibelinu, s níž měl jedenáct dětí:

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • GABRIELI, Francesco. Křížové výpravy očima arabských kronikářů. Praha: Argo, 2010. 344 s. ISBN 978-80-257-0333-5. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Hugh III of Cyprus na anglické Wikipedii.

Předchůdce:
Hugo II.
Znak z doby nástupu Kyperský král
Hugo III.
12671284
Znak z doby konce vlády Nástupce:
Jan I.
Předchůdce:
Konrád III.
Znak z doby nástupu Jeruzalémský král
Hugo I.
12681284
Znak z doby konce vlády Nástupce:
Jan II.