Ghost Riders in the Sky

From Wikipedie
(Redirected from Riders in the Sky)
Jump to navigation Jump to search

Ghost Riders in the Sky nebo jen Riders in the Sky (česky:Nebeští jezdci nebo Ďáblovo stádo) je country píseň z roku 1948. Jejím autorem je Stan Jones. Píseň se stala velmi populární a dočkala se cover verzí od více než padesáti různých hudebníků.

Píseň vypráví o kovbojovi, který má vidění stáda pekelných krav s červeně žhnoucíma očima uhánějících po nebi, stádo je pronásledováno duchy zatracených jezdců. Jeden ze zatracených kovboje varuje, že pokud se nezmění, bude odsouzen ke stejnému trestu jako oni – na nekonečných pláních honit věčně ďáblova stáda krav.

Někdy po roce 1949 vyšla u nás na desce píseň "Nebeští jezdci", obsahově odlišná od výšeuvedené nejznámější tzv. "Cortésovy" verze. Tato první poválečná česká verze mluví o zářných jezdcích na modrých koních se zlatými kopyty, kteří berou umírajícího starého kovboje na poslední cestu. Protože šlo o stejný hudební zdroj, názvy pozdějších verzí v obecném povědomí zjevně splynuly.

Tato verze byla rovněž v modifikované podobě (autor modifikací Evžen Illín) použita jako filmová hudba v českém filmu Nebeští jezdci (scénář a námět Filip Jánský, režie Jindřich Polák, Barrandov 1968).

Mezi umělce, kteří tuto píseň nazpívali, patří například Burl Ives (původní verze z února 1949), Vaughn Monroe (1949), Sons of the Pioneers (1949), Bing Crosby (1949), Peggy Lee (1949), Spike Jones (1949), The Ramrods (1961, populární ve Velké Británii), Johnny Cash (1979) a další. Většina verzí se drží stylu country, několik verzí je rockových, ale píseň se dočkala i několika heavy metalových verzí – Impaled Nazarene (1993), Die Apokalyptischen Reiter (2006) nebo Children Of Bodom (2008). Verze rockové skupiny Spiderbait se objevila na soundtracku k filmu Ghost Rider.

Píseň Riders on the Storm skupiny The Doors byla také inspirována touto písní.

Čeští interpreti[edit | edit source]

Karel Gott (LP Písně z televizního seriálu Zpívá Karel Gott, Supraphon 1976)

Reference[edit | edit source]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku (Ghost) Riders in the Sky: A Cowboy Legend na anglické Wikipedii.