Filip Jánský

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Filip Jánský
Narození4. září 1922
Praha
ČeskoslovenskoČeskoslovensko Československo
Úmrtí20. srpna 1987 (ve věku 64 let)
Praha
ČeskoslovenskoČeskoslovensko Československo
Povoláníspisovatel
Seznam dělSouborném katalogu ČR
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Richard Husmann (4. září 1922 Praha20. srpna 1987 Praha), publikující pod literárním pseudonymem Filip Jánský, byl český spisovatel, známý především jako autor románu s autobiografickými prvky Nebeští jezdci o životě českých bombardovacích letců ve Velké Británii za 2. světové války.

Život[editovat | editovat zdroj]

Jako nadšený skaut se okamžitě po německé okupaci zapojil do odboje v organizaci Obrana národa, jíž byl v létě 1939 vyslán se zpravodajským posláním do Německa; odtud se dostal do Belgie a Francie. Tam jako řada dalších Čechoslováků, odcházejících do zahraničí bojovat proti nacismu, musel vstoupit do cizinecké legie; po vypuknutí války přešel do československých jednotek, s nimiž byl po pádu Francie evakuován do Velké Británie. Tam se stal příslušníkem čs. 311. bombardovací perutě Royal Air Force jako zadní střelec; roku 1944 přešel do SSSR k 3. československému bitevnímu leteckému pluku. Dvakrát byl v boji těžce raněn a přežil osm nouzových přistání v zasažených strojích. Po válce byl zaměstnán na ministerstvu dopravy, ale v roce 1948 byl propuštěn a jistou dobu musel pracovat jako pomocný dělník.

Dílo[editovat | editovat zdroj]

Hned jeho debut Nebeští jezdci (1964) dosáhl mimořádné popularity, byl vydán slovensky, maďarsky, rumunsky, ale i ve Velké Británii a západním Německu a v roce 1968 zfilmován režisérem Jindřichem Polákem – viz heslo Nebeští jezdci.

Jánského následující, podstatně méně známé knihy rovněž čerpají z jeho životních zkušeností nebo leteckého prostředí (dobové podtituly podle katalogu Národní knihovny):

  • Hrušňová alej (1970) – příběh gymnazisty, který po okupaci utíká za hranice
  • Silvestrovská noc (1977) – "téměř detektivní román pro letecké fanoušky", o havárii na bratislavském letišti roku 1936
  • Pevnost v poušti (1982) – "román z prostředí cizinecké legie", hrdinou je opět český utečenec na konci 30. let
  • Zkouška důvěry (1985) – "soubor leteckých povídek ze západní i východní fronty"
  • Vzpomínky nebeského jezdce (1999, zpracoval Jindřich Drebota) – autobiografické materiály a fotografie z pozůstalosti

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]