Rasputica

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Rasputica (Moře bláta), 1894, Alexej Savrasov

Rasputica označuje jev vyskytující se pravidelně dvakrát do roka, kdy lze po nezpevněných cestách v Rusku, Bělorusku a na Ukrajině projít jen s velkými obtížemi. Je to období, kdy se celá rovinatá země těchto oblastí změní na blátivou a bažinatou, cesty nevyjímaje. Pojem se vztahuje na "jarní rasputicu" i "podzimní rasputicu" a na podmínky cest v tomto období.

Rasputica bývá na jaře silnější kvůli tajícímu sněhu, ale obvykle se opakuje na podzim v důsledku velkého množství srážek.

Období rasputice je známé především jako výhoda pro obránce během války a vícekrát pomohlo ruské straně zvrátit průběh války ve svůj prospěch. V letech Mongolského vpádu do Ruska (12371240) chybělo tatarsko-mongolskému vojsku již jen sto verst k dosažení Novgorodu, ale kvůli jarní rasputici se mu to nepodařilo. Během invaze Napoleona do Ruska v roce 1812 znamenala rasputica pro francouzskou armádu překážku v jejím rychlejším pohybu a značné zpoždění v dosažení Moskvy, což se ukázalo mít fatální následky především při návratu (resp. ústupu) Francouzů zpět.[1][2] Stejně tak ale v průběhu Listopadového povstání v Polsku (18301831) spoutala rasputica na celý měsíc před Varšavou ruské vojsko, které mělo povstání potlačit.

Podobně i během druhé světové války měsíc trvající období rasputice zpomalilo německý postup během bitvy o Moskvu v srdci Sovětského svazu; tento útok byl vyvrcholením celé operace Barbarossa. Těžká technika vázla v bahně, silně byla omezena mobilita vojsk. Německý postup byl nakonec zastaven sovětskými posilami přisunutými z Dálného východu a Sibiře. Takto dokázali, že počasí je pro obě bojující strany stejné a díky své technologické převaze a dobrému vybavení dokázali za pár dní zatlačit Němce o 160 kilometrů zpět. Přesto se zejména v německé a západní literatuře v souvislosti s těmito bojovými operacemi často vzpomíná jako velký činitel i "Generál bláto".

Převzatý pojem ve finštině je rospuutto jako synonymum k kelirikko značícímu bezcestnost. Většina nezpevněných cest ve Finsku se mění na bláto. V minulých dobách je to dělalo prakticky nepoužitelnými; dnešní nezpevněné cesty jsou sjízdné, ale jsou extrémně kluzké.

Rasputica a zima[editovat | editovat zdroj]

Přestože v obecném kontextu se vztahuje na drsné podnebí Ruska, rasputica se nedává do souvislosti s konkrétními zimními podmínkami silniční dopravy – náledím. Tento pojem se používal v době před masovým používáním automobilů, v době saňové dopravy.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Rasputica na slovenské Wikipedii.

  1. [1] časté otázky vztahující se na chyby Napoleona a jeho selhání v invazi do Ruska
  2. [2] „chvílemi bylo téměř nemožné táhnout děla polozamrznutým bahnem“

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]