Ranunculus carinthiacus

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Wikipedie:Jak číst taxobox Ranunculus carinthiacus

alternativní popis obrázku chybí
Ranunculus carinthiacus
Vědecká klasifikace
Říše: rostliny (Plantae)
Podříše: cévnaté rostliny (Tracheobionta)
Oddělení: krytosemenné (Magnoliophyta)
Třída: vyšší dvouděložné (Rosopsida)
Řád: pryskyřníkotvaré (Ranunculales)
Čeleď: pryskyřníkovité (Ranunculaceae)
Rod: pryskyřník (Ranunculus)
Binomické jméno
Ranunculus carinthiacus
Hoppe
Synonyma
  • Ranunculus gracilis Schleich.
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Ranunculus carinthiacus je druh rostliny z čeledi pryskyřníkovité (Ranunculaceae), z příbuzenstva pryskyřníku horského (Ranunculus montanus agg.).

Popis[editovat | editovat zdroj]

Jedná se o vytrvalou rostlinu dorůstající nejčastěji výšky 4–20 (zřídka až 40) cm s krátkým lysým oddenkem.[1][2] Lodyha je přímá. Listy jsou střídavé, přízemní jsou dlouze řapíkaté, lodyžní jsou víceméně přisedlé. Čepele přízemních listů jsou zpravidla na obrysu okrouhlá, nejčastěji trojsečná (členěná skoro až k bázi) s bočními úkrojky členěnými více jak do poloviny.[1][2] Lodyžní listy jsou troj až sedmidílné, v létě a na podzim zpravidla zcela lysé. Úkrojek lodyžního listu je čárkovitý až kopinatý, asi 6x až 15x delší než široký.[1][2] Květy jsou žluté. Kališních lístků je 5, vně chlupaté. Korunní lístky jsou žluté. Kvete v květnu až v srpnu.[1] Plodem je nažka, na vrcholu zakončená velmi krátkým zobánkem. Nažky jsou uspořádány do souplodí. Počet chromozomů je 2n=16.

Rozšíření[editovat | editovat zdroj]

Ranunculus carinthiacus roste v horách od východních Pyrenejí, přes Alpy po Dinaridy. Možná i jinde ale údaje se mohou týkat příbuzných druhů.[3][1] Většinou obsazuje vápnité substráty a vyskytuje se v subalpínském až alpínském stupni. V České republice neroste. Na Slovensku v Karpatech rostou příbuzné druhy.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b c d e FISCHER, Manfred A. et al. Exkursionsflora für Österreich, Liechtenstein und Südtirol. Linz : [s.n.], 2005. (německy)  
  2. a b c ROTHMALER, Werner et al. Exkursionsflora von Deutschland. Heidelberg : Spektrum Akademischer Verlag, 2011. (německy)  
  3. Flora Europaea. [s.l.] : [s.n.]. Dostupné online. (anglicky)  

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]