Pryskyřník sardinský

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Wikipedie:Jak číst taxobox Pryskyřník sardinský

alternativní popis obrázku chybí
Pryskyřník sardinský (Ranunculus sardous)
Vědecká klasifikace
Říše: rostliny (Plantae)
Podříše: cévnaté rostliny (Tracheobionta)
Oddělení: krytosemenné (Magnoliophyta)
Třída: vyšší dvouděložné (Rosopsida)
Řád: pryskyřníkotvaré (Ranunculales)
Čeleď: pryskyřníkovité (Ranunculaceae)
Rod: pryskyřník (Ranunculus)
Binomické jméno
Ranunculus sardous
Crantz
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Pryskyřník sardinský (Ranunculus sardous), někdy udávaný i jako pryskyřník srstnatý[1] je druh rostliny z čeledi pryskyřníkovité (Ranunculaceae).

Popis[editovat | editovat zdroj]

Jedná se o jednoletou rostlinu dorůstající nejčastěji výšky 10–50 cm, kulovitá hlíza na bázi chybí.[2][3] Lodyha je buď olysalá nebo roztroušeně odstále chlupatá, bohatě už odspodu větvená.[2] Listy jsou střídavé, přízemní jsou dlouze řapíkaté, lodyžní jsou s kratšími řapíky až přisedlé. Čepele přízemních listů jsou trojdílné až trojsečné, úkrojky jsou trojlaločné až trojklané, krátce řapíkaté, nepravidelně zubaté.[2][1] Lodyžní listy jsou podobné přízemním, všechny listy jsou oboustranně roztroušeně až hustě chlupaté. Květy jsou světle citrónově žluté, květní stopky jsou hluboce rýhované.[2] Kališních lístků je 5, jsou nazpět sehnuté a ke květní stopce přitisklé, vně roztroušeně chlupaté.[2][4] Korunní lístky jsou světle citrónově žluté, vejčité, nejčastěji 6,5–10 mm dlouhé. Kvete v květnu až v září.[4] Plodem je nažka, která je asi 2,5–3,5 mm dlouhá, hladká nebo hrbolkatá, na vrcholu zakončená krátkým zakřiveným zobánkem, nažky jsou uspořádány do souplodí. Počet chromozómů je 2n=16.[4]

Taxonomie[editovat | editovat zdroj]

Variabilní druh, ve střední Evropě se rozlišují dva poddruhy, a to pryskyřník sardinský pravý (Ranunculus sardous subsp. sardous), který má olysalé lodyhy a hladké nažky a potom pryskyřník sardinský hrbolkatý (Ranunculus sardous subsp. xatardii), který má lodyhy odstále chlupaté a nažky hrbolkaté.

Rozšíření[editovat | editovat zdroj]

Pryskyřník sardinský roste téměř po celé Evropě, na sever zhruba po 58° rovnoběžku severní šířky, na východ po jihovýchodní Ukrajinu a Krym. Přesahuje do severní Afriky. Adventivně v Severní Americe.[5] V České republice je to dnes vzácný druh, který roste od nížin po pahorkatiny, je hodnocen jako kriticky ohrožený (kategorie C1).[4] Nejčastěji se s ním na okrajích vlhkých polí, na obnažených dnech a po příkopech.[4]

Možnosti záměny[editovat | editovat zdroj]

Trochu podobný je např. pryskyřník hlíznatý (Ranunculus bulbosus), ale to je vytrvalá rostlina, má lodyhu na bázi rozšířenou v hlízu a lodyhu má přitiskle chlupatou, nikoliv lysou nebo odstále chlupatou.[4]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b DOSTÁL, Josef. Nová květena ČSSR, vol. 1. Praha : Academia, 1989. (česky)  
  2. a b c d e KŘÍSA, Bohdan. Ranunculus L.. In HEJNÝ, Slavomil; SLAVÍK, Bohumil (eds.). Květena České republiky, vol. 1. Praha : Academia, 1988. S. 425-446. (česky)
  3. FISCHER, Manfred A. et al. Exkursionsflora für Österreich, Liechtenstein und Südtirol. Linz : [s.n.], 2005. (německy)  
  4. a b c d e f HROUDA, Lubomír. Ranunculaceae Juss.. In KUBÁT, Karel et. all. Klíč ke květeně České republiky. Praha : Academia, 2002. S. 108-128. (česky)
  5. Mapa rozšíření [online]. . Dostupné online. (anglicky)