Princ a já

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Princ a já
Původní názevThe Prince and Me
Země původuSpojené státy americkéSpojené státy americké Spojené státy americké
ČeskoČesko Česko
Jazykangličtina
Délka105 min
Žánryromantická komedie
teenagerský film
filmová komedie
romantický film
ScénářKatherine Fugate
Jack Amiel
Michael Begler
RežieMartha Coolidgeová
Obsazení a filmový štáb
Hlavní roleJulia Stilesová
Luke Mably
Ben Miller
Miranda Richardson
James Fox
… více na Wikidatech
ProdukceMark Amin
HudbaJennie Muskettová
KameraAlex Nepomniaschy
KostýmyMagali Guidasci
Výroba a distribuce
Premiéra2004
20. května 2004 (Německo)
DistribuceParamount Pictures
Netflix
Princ a já na ČSFDKinoboxuIMDb
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Princ a já, anglicky The Prince and Me, je americká romantická komedie z roku 2004 režisérky Marthy Coolidgeové s Julií Stilesovou a Lukem Mablym v hlavní roli. Jde o jednoduchý pohádkový příběh natočený ve stylu moderní Popelky. Velká část filmu se natáčela v Praze a v drobných či epizodních rolích zde vystupují také někteří čeští i slovenští herci, např. Eva Dočolomanská, Jan Nemejovský, Andrea Verešová, Klára Issová, Barbora Kodetová, Lenka Termerová, Vladimír Kulhavý či Zdeněk Maryška.

Děj[editovat | editovat zdroj]

Děj první části tohoto snímku velmi nápadně připomíná jiný americký film Cesta do Ameriky z roku 1988. Bohatý, znuděný a trochu i rozmazlený dánský korunní princ Edvard (Luke Mably) proti vůli svých rodičů odjíždí z rodného Dánska do Spojených států amerických na zkušenou a na "studijní cestu". Během studií na univerzitě si musí přivydělávat prací, neboť rodiče mu jeho výstřelek nehodlají nijak spolufinancovat. Zde se seznámí s milou a půvabnou americkou studentkou Paige Morganovou (Julia Stilesová), dcerou moderního amerického farmáře z Wisconsinu, která se zde připravuje na přijímací zkoušky na lékařskou fakultu. Oba mladí lidé se postupně sblíží a zamilují se do sebe. Edvard je zde inkognito, takže Paige neví, že je dánský korunní princ. Romantická idyla skončí v momentě, kdy se celá věc díky bulvárnímu tisku prozradí. Navíc Edvard musí narychlo odjet domů zpět do Dánska, neboť jeho otec dánský král Haraald velmi vážně onemocněl. Paige si však uvědomí, že bez Edvarda nemůže žít a ihned po úspěšně složených přijímacích zkouškách na lékařskou fakultu se vydá na vlastní pěst za Edvardem do Dánska. Zde se musí urychleně vžít do nové a pro nesnadné role budoucí dánské královny, neboť zde se chystá urychlená Edvardova korunovace a poté jejich následná svatba. Těsně před korunovací si však Piage uvědomí, že se do světa vysoké evropské aristokracie jako americká farmářská dcera vůbec nehodí a zatouží po svém původním záměru vystudovat medicínu a stát se lékařkou. Pár se rozchází a Paige se vrací do USA. Evropská verze filmu v tomto bodě končí, americká verze snímku má ještě pokračování v happyendu, kdy v den imatrikulacena lékařské fakultě se mladý dánský král Edvard vrací do USA za Paige, aby jí sdělil, že ji stále miluje a že na ni počká až dostuduje.

Hrají[editovat | editovat zdroj]

Poznámka[editovat | editovat zdroj]

Film má své další pokračování natočené pod názvem Princ a já 2, které bylo, s výjimkou Luke Mablyho, natočeno se zcela jinými herci pod původním názvem The Prince and Me 2: The Royal Wedding a Princ a já 3 - Královské líbánky. V nedávné době vznikl i film Princ a já 4.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

(česky)

(anglicky)