Policejní akademie České republiky v Praze

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Policejní akademie České republiky v Praze
ZkratkaPA ČR, někdy též POLAC
Rok založení1993
Typ školystátní[1]
Vedení
Rektorbrig. gen. v.v. Mgr. David Dlouhý, Ph.D.
Prorektor pro studium a vnější vztahyprof. JUDr. Mgr. Josef Salač, Ph.D., dr.h.c. mult.
Prorektorka pro zahraniční styky a celoživotní vzdělávánídoc. PhDr. Věra Poláčková, CSc.
Kvestor Mgr. Bc. Karel Vokurka
Další informace
Počet fakult2
SídloPraha
AdresaLhotecká 559/7, Praha, 143 00, Česko
Zeměpisné souřadnice
http://www.polac.cz
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Policejní akademie České republiky v Praze (zkratka PA ČR, někdy též podle domény POLAC) je jediná policejní vysoká škola v České republice.

Policejní akademie České republiky v Praze je státní vysoká škola univerzitního typu, která má na rozdíl od veřejných vysokých škol omezenou samosprávu, není právnickou osobou, ale organizační složkou Ministerstva vnitra a práva příslušející jinak ministru školství (MŠMT) vůči vysokým školám vykonává ministr vnitra. Lze zde studovat bakalářské, magisterské i doktorské (Ph.D.) studijní programy, v prezenční i kombinované formě.

Na dané adrese původně sídlila Vysoká škola Sboru národní bezpečnosti.[2] Policejní akademie byla původně formálně zřízena zákonem č. 26/1993 Sb., který uvádí jako její oficiální název: Policejní akademie České republiky, novější zákon č. 111/1998 Sb. (vysokoškolský zákon) však ve své příloze uvádí jakožto oficiální název této školy: Policejní akademie České republiky v Praze, ten má rovněž tato škola uveden ve svém statutu a používá jej (včetně ofic. zkratky PA ČR).[3][4][5][1]

Na PA ČR mohou studovat nejen policisté ve služebním poměru, ale i zaměstnanci ministerstva vnitra a ostatních resortů, jejichž složky rovněž uskutečňují ochranu práva, rovněž na škole mohou studovat i civilní uchazeči, po dosažení maturity, kteří mají zájem studovat na vysoké škole s bezpečnostně právní problematikou a projdou přijímacím řízením.

PA ČR vzdělává především odborníky pro odpovídající stupně řídících funkcí a pro specializované profese v bezpečnostních sborech, jedná se především o resort Ministerstva vnitra České republiky, Policii České republiky, obecní a městské policie, Vojenskou policii, Celní správu, Bezpečnostní informační službu, Vězeňskou službu, ale též i pro soukromé bezpečnostních služby. Civilní absolventi se po ukončení studia mohou ucházet o přijetí do služebního poměru u Policie ČR nebo se případně mohou uplatnit jako řídící pracovníci a specialisté při zajišťování bezpečnosti ve veřejném a soukromém sektoru bezpečnostních služeb, v průmyslu, peněžnictví a v jiných hospodářských oborech, rovněž mohou absolventi PA ČR nacházet uplatnění jako pracovníci úřadů státní správy či místní samosprávy.

Fakulty[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b Přehled vysokých škol v ČR – 2. Státní vysoké školy [online]. Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy České republiky. Dostupné online. 
  2. https://www.praha12.cz/skola-zaklad-zivota/d-3029 - Policejní akademie České republiky
  3. http://www.polac.cz/g2/view.php?dokument/statut.html
  4. http://www.zakonyprolidi.cz/cs/1993-26
  5. http://www.zakonyprolidi.cz/cs/1998-111

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]