Poledník (Šumava)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Poledník
Poledník, pohled z Roklanu
Poledník, pohled z Roklanu

Vrchol1315 m n. m.
Prominence185 m ↓ nad Javoří slatí[1]
Izolace7 km → Plesná
SeznamyTisícovky v Česku #52
Ultratisícovky #20
Nejprominentnější hory CZ
Hory a kopce Šumavy
Poznámkarozhledna
Poloha
StátČeskoČesko Česko
PohoříŠumava / Šumavské pláně / Kvildské pláně / Prášilské pláně
Souřadnice
Poledník
Poledník
Horninarula
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Poledník (německy Mittagsberg) je hora ležící na Kvildských pláních v pohoří Šumava. Poledník je s nadmořskou výškou 1315 metrů patnáctý nejvyšší vrchol české části Šumavy. Nachází se 4,5 km jižně od Prášil. Oblý protáhlý hřbet Poledníku má prudké východní svahy, které byly přemodelované činností ledovce a nacházejí se v nich kar Prášilského jezera a bezvodý kar Stará jímka.

Jméno[editovat | editovat zdroj]

Poledník je nazýván též Polední hora.

Rozhledna[editovat | editovat zdroj]

Související informace naleznete také v článku Poledník (rozhledna).
Rozhledna na vrcholu Poledníku

Rozhledna na Poledníku vznikla z někdejší věže vojenského zařízení elektronické ostrahy hranice, která umožňovala sledovat rádiový provoz hluboko dovnitř území Spolkové republiky Německo.[2] V 60. a 70. letech 20. století byl v přísně střeženém pohraničním pásmu postaven tajný vojenský objekt s krycím označením TOPAS[3]. V té době nebylo přístupné ani Prášilské jezero, které je v blízkosti. Často se dokonce toto místo nenacházelo na mapách. V roce 1989 objekt přestal sloužit pro vojenské účely a začal chátrat. V roce 1997, po sporu mezi Správou Národního parku Šumava a Klubem českých turistů bylo rozhodnuto o rekonstrukci věže a omezeném zpřístupnění vrcholu. Budovy komplexu byly sneseny a zachována zůstala pouze věž. Od roku 1998 se tak mohou turisté těšit z jedinečného výhledu na celou centrální Šumavu a Bavorský les a za dobré viditelnosti zahlédnout i Alpy. Věž měří 37 metrů, vede na ní 227 schodů a zůstala jí typická podoba se třemi půlkruhovými patry v horní polovině. Rozhledna na Poledníku se hned v roce svého otevření zařadila mezi nejnavštěvovanější místa Národního parku Šumava – vystoupalo na ni 30000 lidí, v roce 1999 dokonce 35000[4].

V srpnu 2009 byla na rozhledně zprovozněna malá fotovoltaická elektrárna, která pokryje spotřebu elektrické energie rozhledny.[5]

Přístup[editovat | editovat zdroj]

Rozhledna je otevřena jen v letní sezóně (červen až říjen). Nejlepší přístup je po červené turistické značce z Prášil, cesta má délku 8,5 km. Po této cestě je povolena i jízda cyklistům a v zimě lyžařům. Pohraniční zelená a červená turistická značka z Frantova mostu přes Poledník na Javoří Pilu, která prochází 1. zónou národního parku, je po většinu roku (mimo období 1. 7. až 30. 9.) uzavřena[zdroj?], zejména kvůli hnízdění tetřeva hlušce.

Rozhled z Poledníku

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Prominence a izolace na Ultratisicovky.cz
  2. Archivovaná kopie. www.npsumava.cz [online]. [cit. 2013-06-08]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2015-09-07. 
  3. http://www.manfred-bischoff.de/FuFuTakl_CVA.htm
  4. Poledník lákal návštěvníky Šumavy letos ještě víc, než vloni. Magazín ze Šumavy, č. 1, roč. IV., rok 2000.
  5. Na rozhledně Poledník na Šumavě svítí elektřina ze slunce

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]