Blatný vrch

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Blatný vrch
Plattenhausenriegel

Blatný vrch od jihozápadu (z Německa)

Vrchol 1376 m n. m.
Prominence 151 m ↓ Vrchová slať[1]
Izolace 4 km → Velký Roklan

Státy Německo Německo
Česko Česko
Pohoří Šumava / Šumavské pláně / Kvildské pláně / Roklanské pláně
Souřadnice 48° 57′ 52″ s. š., 13° 27′ 1″ v. d.
Blatný vrch
Fire.svg
Blatný vrch
Hornina žula
Povodí Vltava, Dunaj

Blatný vrch, německy Plattenhausenriegel je šumavská hora na česko-německém hraničním hřebeni, jejíž vyšší jižní vrchol (1376 m n. m.) leží v Bavorsku (20 m od německo−české státní hranice), na české území zasahuje nižší severní vrchol (1367 m n. m). Hraniční čára přesahuje vrstevnici 1370 m a leží na ní nejvyšší bod Plzeňského kraje (nejvyšší vrcholem je ovšem vrchol Velké Mokrůvky, 1370 m). Je šestou nejvyšší horou Šumavy. Leží 8 km severně od bavorské obce Sankt Oswald-Riedlhütte a 7,5 km jihozápadně od Modravy; česká část hory přísluší do katastrálního území Filipova Huť obce Modrava.

Svahy na české straně jsou mírné, jihozápadní německý svah je naopak velmi prudký a vysoký (přes 500 m). Zalesněno horskou smrčinou, značně poškozenou kůrovcem.

Přístup[editovat | editovat zdroj]

Jižní vrchol se nachází v jádrové zóně Národního parku Bavorský les a severní vrchol v I. zóně Národního parku Šumava, a protože na ně nevedou žádné značené cesty, tak jsou nepřístupné. Nejblíž k severnímu vrcholu, asi 2 km jihovýchodně, lze dojít po žluté značce od samoty Březník, kam vede modrá a zelená značka z Modravy.

Okolí[editovat | editovat zdroj]

Na severním úbočí, v sedle se Studenou horou, se rozkládá Blatenská slať, nejvýše položená šumavská slať, součást přírodní památky Modravské slatě, největšího komplexu rašelinišť na Šumavě.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

  1. Prominence a izolace na Ultratisicovky.webnode.cz