Poháňka

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jak číst taxoboxPoháňka
alternativní popis obrázku chybí
Poháňka hřebenitá (Cynosurus cristatus)
Vědecká klasifikace
Říšerostliny (Plantae)
Podříšecévnaté rostliny (Tracheobionta)
Odděleníkrytosemenné (Magnoliophyta)
Třídajednoděložné (Liliopsida)
Řádlipnicotvaré (Poales)
Čeleďlipnicovité (Poaceae)
Rodpoháňka (Cynosurus)
L., 1753
Druhy
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Poháňka (Cynosurus) je rod trav, tedy z čeledi lipnicovitých (Poaceae). Jedná se o jednoleté i vytrvalé byliny. Jsou zpravidla trsnaté. Stébla jsou 10–90 cm vysoká. Listy jsou ploché, úzké nebo široké (0,5–9 mm), na vnější straně listu se při bázi nachází jazýček. Květy jsou v kláscích, které tvoří jednostrannou, klasovitě staženou latu. Klásky jsou dvoutvaré, fertilní (plodné) obsahují 1–5 květů. Plevy fertillních klásků jsou 2, přibližně stejné, špičaté. Pluchy fertilních klásků jsou osinaté, plušky dvoukýlné. Sterilní (neplodné) klásky umístěné pod fertilními obsahují dlouhé a tuhé plevy a pluchy v podobě hřebínku. Plodem je obilka. Na světě je známo 8 druhů poháňky; jsou rozšířeny v Evropě, západní Asii, severní a jižní Africe, adventivně (nahodile) i jinde.

Druhy rostoucí v Česku[editovat | editovat zdroj]

V České republice je domácí jediný druh, poháňka hřebenitá (Cynosurus cristatus). Je vytrvalá, trsnatá, středně vysoká. Je typickým druhem pastvin, častá na sušších lukách a ve světlých lesích. Kvete v červnu až červenci.[1] Poháňka ježatá (Cynosurus echinatus) pochází z jižní Evropy a do ČR je jen vzácně zavlékána.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Poháňka hřebenitá. In: DEYL, Miloš a HÍSEK, Květoslav. Naše květiny. 3. uprav. vyd., v Academii 1. vyd. Praha: Academia, 2003, s. 667. ISBN 80-200-0940-X.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Poháňka hřebenitá. In: DEYL, Miloš a HÍSEK, Květoslav. Naše květiny. 3. uprav. vyd., v Academii 1. vyd. Praha: Academia, 2003. 690 s. ISBN 80-200-0940-X.
  • KAPLAN, Zdeněk et al. Klíč ke květeně České republiky. Druhé, aktualiz. a zcela přeprac. vyd. Praha: Academia, 2021. 1168 s. ISBN 978-80-200-2660-6.
  • KUBÁT, Karel, ed. Klíč ke květeně České republiky. Praha: Academia, 2002. 927 s. ISBN 80-200-0836-5.

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]