Podlažický klášter

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Břevnovský klášter
Arciopatství sv. Vojtěcha a sv. Markéty
Maketa zaniklého kláštera v Podlažicích
Světadíl Evropa
Stát ČeskoČesko Česko
Kraj Pardubický
Místo Podlažice (Chrast)
Souřadnice
Kód památky 28281/6-4967 (PkMnMISSezObr)
Řád Benediktini
Založení koem roku 1150
Zrušení 1421 zničen husity
Obnovení -
Mateřský klášter Opatovický klášter
Ďábel na stránce Kodexu Gigas

Podlažický klášter byl benediktinský klášter, založený ve 12. století, v roce 1421 vyrabovaný husity. Nacházel se v obci Podlažice, dnes místní části ChrastiChrudimiPardubickém kraji.

Dějiny kláštera[editovat | editovat zdroj]

Poprvé je klášter připomínán roku 1159, ale výstavba začala pravděpodobně před rokem 1150. Nekrologium kláštera uvádí jako zakladatele a donátora jistého šlechtice Vrbatu z Kostelce. Mniši sem byli vysláni pravděpodobně opatem kláštera v Opatovicích nad Labem. Klášter byl zničen husitskými vojsky roku 1421 a již nebyl obnoven.

Na místě původního kostela byl v letech 16961721 vystavěn barokní kostel sv. Markéty Antiochijské. Zaniklé klášterní budovy se nacházely jižně od kostela na dnes prázdné ploše.

Zajímavosti[editovat | editovat zdroj]

Mezi zachované památky podlažického kláštera patří zejména Codex gigas, jedna z největších knih světa, a křtitelnice z roku 1406, dnes umístěná v katedrále svatého DuchaHradci Králové.

V roce 2004 se při archeologickém výzkumu v Podlažicích nalezlo šest desítek mužských, ženských a dětských hrobů. Zůstává nejasné, proč byly ženy a děti pohřbívány v benediktinském mužském klášteře, neboť takovéto pohřby Řehole svatého Benedikta zakazuje. Dva z dětských hrobů byly nalezeny přímo v rajském dvoře kláštera.
Nabízejí se tři možnosti vysvětlení tohoto jevu:

  1. Do areálu kláštera pohřbívali lidé z přilehlé vesnici Podlažice, nejbližší kostel byl vzdálen cca 1 km.
  2. Do areálu se mohli pohřbívat donátoři kláštera či lidé s klášterem nějak spjatí. Mezi nimi byly samozřejmě i ženy a jejich děti.
  3. V klášteře se začalo pohřbívat hned po jeho zničení v roce 1421 a tedy v době, kdy ještě nedošlo k většímu poškození.

V souvislosti s natáčením filmu Ďáblova lest, v němž hrají podstatnou roli i kostel a Kodex gigas, proběhl další archeologický výzkum zbytků kláštera.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Související články[editovat | editovat zdroj]