Plamen

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Další významy jsou uvedeny v článku Plamen (rozcestník).
Plameny

Plamen je viditelná (světlo emitující) plynná část ohně. Jedná se o sloupec hořících, většinou plynných látek. Je způsoben vysoce exotermickou reakcí.

Z barvy a svítivosti plamene lze usuzovat na druh spalované látky a na dokonalost spalování.

  • temně žlutý čadivý plamen – vzniká při nedokonalém spalování organických látek s vysokým obsahem uhlíku (např. volně rozlitá nafta, guma, acetylen z autogenu bez přidání kyslíku). Uhlík se nestačí spalovat a uvolňuje se ve formě sazí. Teplota plamene je výrazně nižší než u dokonalého spalování.
  • žlutý svítivý plamen – pokud se do sloupce hořících plynů organické látky dostává více kyslíku ze vzduchu než v předchozím případě, částečky uhlíku se rozžhaví do žluta a svítí (plamen svíčky). Těsně nad viditelnou částí pak v přebytku vzduchu shoří, takže nedochází k vývinu sazí. V této neviditelné části plamene je nejvyšší teplota.
  • bílý svítivý plamen - pokud technickým opatřením zajistíme ještě dokonalejší přístup vzduchu k plameni (cylindr petrolejové lampy), zvýší se teplota, částečky uhlíku se rozžhaví do běla a svítí mnohem intenzivněji.
  • modrý nesvítivý plamen – u uhlíkatách organických látek jej pozorujeme při dokonalém spalování v přebytku vzduchu nebo čistého kyslíku (plamen plynového sporáku, benzinové letlampy, acetylen s kyslíkem při autogenním svařování). Částečky uhlíku nesvítivě shoří ještě uvnitř plamene. Nesvítivý plamen takového dokonalého spalování má nejvyšší teplotu.
  • modrý plamen bezuhlíkatých látek nebo látek s nízkým obsahem uhlíku - např. hořící vodík, síra, oxid uhelnatý, ethanol apod.

V typickém plameni svíčky můžeme nalézt několik pásem. Zcela uvnitř plamene (kolem knotu) je teplota velmi nízká. Je to pásmo zplynovací, ve kterém se roztavený parafin teplem mění v páry. V této oblasti tedy ještě nic nehoří. Kolem tohoto pásma nastává mísení par parafinu se vzduchem a zapálení hořlavé směsi. Tato část plamene má redukční účinky, protože je v ní přebytek uhlíku. Jeho rozžhavené částečky žlutě svítí. Poslední vnější pásmo plamene má nejvyšší teplotu, ale je neviditelné. Je to oxidační pásmo s přebytkekm kyslíku ze vzduchu. Uhlíkové částečky se zde spalují na oxid uhličitý.

Některé chemické prvky a jejich sloučeniny charakteristicky zbarvují nesvítivý plamen laboratorního kahanu:

Toho se využívá jak při jednoduchých předběžných analýzách neznámé látky, tak při náročnějších a přesnějších analytických postupech (spektroskopie), jakož i v ohněstrůjství (barevné bengálské ohně, rakety, světlice).

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]