Pfarrerb

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Zdroje k infoboxu
Zdroje k infoboxu
Přírodní památka
Pfarrerb
IUCN kategorie III (Přírodní památka)
Základní informace
Vyhlášení3. června 2013
VyhlásilSpráva Chráněné krajinné oblast Jeseníky
Nadm. výška550 m n. m.
Rozloha0,32 ha[1][2]
Poloha
StátČeskoČesko Česko
OkresŠumperk
UmístěníSobotín
Souřadnice
Pfarrerb
Pfarrerb
Další informace
Kód5778
Logo Wikimedia Commons Obrázky, zvuky či videa na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Přírodní památky v Česku

Pfarrerb je mineralogická přírodní památka na území obce Sobotín, asi 11 km severovýchodně od Šumperka. Leží na okraji CHKO Jeseníky asi 1 km severovýchodně od kostela v Sobotíně. Byla vyhlášena v červnu 2013 a zaujímá plochu 0,32 ha. Předmětem ochrany je ukázka mineralizace alpského typu s výskytem četných druhů minerálů, zvláště epidotu.

Mineralogie[editovat | editovat zdroj]

Minerál epidot je hlavním objektem zájmu hledačů, kteří lokalitu Pfarrerb dlouhodobě překopávají a často narušují již beztak vytěžené mineralizované pukliny. Kromě epidotu jsou na lokalitě k vidění i jiné druhy minerálů např. albit nebo prehnit. Všechny významnější nálezy jsou uloženy v muzejních a univerzitních sbírkách např. ve Vídni, Bonnu, Wroclavi, Praze, Brně nebo ve Vlastivědném muzeu v Olomouci.

Historie mineralogického naleziště sahá do roku 1864, kdy bylo náhodně odkryto při budování cesty k nedalekému lomu. Místo bylo několikrát prozkoumáváno a překutáváno, naposledy v roce 1994. V roce 1997 byla Správou CHKO Jeseníky a Vlastivědným muzeem Olomouc vybudována Mineralogická naučná stezka SobotínMaršíkov, která má své první zastavení právě u naleziště Pfarrerb. Důvodem vyhlášení přírodní památky je jednak její ochrana před nevhodnou činností člověka, ale především její vědecký význam: Pfarrerb patří mezi nejvýznamnější naleziště mineralizace alpského typu v České republice i v Evropě a jedná se o proslulou exkurzní lokalitu.

Geologicky je Pfarrerb součástí sobotínského amfibolitového masivu, který je řazen k desenské skupině – jedné z regionálně-geologických jednotek silezika tvořící geologické podloží Jeseníků.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Otevřená data AOPK ČR. Dostupné online. [cit. 2020-11-19]
  2. Common Database on Designated Areas. Dostupné online. [cit. 2021-06-26]

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]