Petr Měrka

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Petr Měrka
Petr Měrka v roce 2015
Petr Měrka v roce 2015
Narození 5. června 1979
Vsetín
ČeskoslovenskoČeskoslovensko Československo
Povolání spisovatel
Národnost česká
Žánr Sci-fi
Postmoderna
Satira
Ironie
Témata Misantropie
Dystopie
Nihilismus...
Vlivy Daniil Charms, Boris Vian, P. K. Dick, Kurt Vonnegut ...
Nuvola apps bookcase.svg Seznam dělSouborném katalogu ČR
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Petr Měrka (* 5. června 1979 Vsetín) je český spisovatel, žijící ve Valašské Polance.

Život[editovat | editovat zdroj]

V roce 1998 absolvoval Petr Měrka Střední průmyslovou školu stavební ve Valašském Meziříčí. Poté nastoupil na obor historie-muzeologie v Opavě. Brzy na to však odešel a pokusil se několikrát (ovšem neúspěšně) hlásit na FAMU obor scenárista. Přibližně v této době byla u něj diagnostikována schizoafektivní porucha, kvůli níž byl v průběhu života několikrát hospitalizován.

Vliv[editovat | editovat zdroj]

Autor začal psát již v raném věku. Šlo především o básně pod vlivem Villona a Lermontova. V pozdějších letech byl autor ovlivněn především Daniilem Charmsem a to konkrétně jeho osobitým pojetím humoru, kterým neotřele demaskoval skutečnost. Dalším z podstatných vlivů byl P. K. Dick, který pomocí literatury definoval realitu s metafyzickým přesahem. Autorů, s nimiž však Měrka našel spřízněnost, uplatňovanou i ve svém vlastním stylu, je více. Z těch českých stojí určitě za zmínku Ladislav Klíma nebo Josef Váchal, známý svým Krvavým románem. Mezi cizojazyčnými autory jsou to ještě např. Boris Vian a Kurt Vonnegut Jr.

Dílo[editovat | editovat zdroj]

Petr Měrka se na české literární scéně pohybuje již řadu let, například v periodikách, jako jsou A2, Babylon, H_aluze, Labyrint revue, Protimluv, Psí víno či Živel, kde se mimo jiné setkáváme i s autorovou komiksovou tvorbou. V roce 2007 vydává svou první sbírku povídek pod názvem Telekristus a Mentál, pro kterou ztvárnil obálku Pavel Brázda. V roce 2010 pak pod stejným nakladatelstvím (Agite/Fra) vychází pohádkově laděná novela Fantasmagorie televize. Ještě v témž roce následuje literární sborník (7edm), kde je Měrka zastoupen třinácti krátkými texty.

Následují dva elektronické tituly: Perfektní idiot a Pickled Toddler (Nakládané batole) v českém originále Batole v lihu (Amazon 2012). Téhož roku vychází i autorův (zatím) poslední titul s názvem Hitler se na vás usmívá, který vydalo nakladatelství Druhé město a jehož překlad je plánován na rok 2015 v Polsku a to v produkci Mariusze Szczygiela. V současnosti Petr Měrka spolupracuje především s kreslířem Dávidem Marcinem, jejich společnou práci na téma jídlo lze nalézt v časopise Labyrint revue 33-34 a v dohledné době se počítá s realizací grafického románu Van Gogh 21. století.

Stylizace[editovat | editovat zdroj]

Signifikantními rysy Měrkova díla jsou jednoduchá syntaktická stavba a mísení lexikálních prvků ze všech vrstev jazyka, jejichž pomocí vytváří autor absurdní situace, kterými reflektuje soudobou podobu světa s velkým důrazem na sociální téma. Nejvíce se v dílech projevuje absurdní komika, ostrost, přímost, brutalita, či u Měrky velmi oblíbené vulgarismy, stylizace smrti, erotiky a rozkladu s maximálním důrazem na mentální společenskou špínu. Za pomocí ironie, černého humoru a nadsázky pak dokáže dokonale bořit společenská tabu. Tyto prvky pravděpodobně však nejvíce ovlivňují a rozdělují přijetí Měrkovy tvorby, která se nachází na hraně přijatelnosti mnohých čtenářů. Společně ovšem vytváří snadno identifikovatelný autorův styl, který je díky tomu nezaměnitelný.

Vydané knihy[editovat | editovat zdroj]

Překlady do polštiny[editovat | editovat zdroj]

  • Jestem egzaltowaną lentilką [Jsem afektovaná lentilka] (polsky, překlad: Elżbieta Zimna). (Fundacja Instytutu Reportażu 2015). Série Mariusze Szczygiela (Stehlík), str. 132. ISBN 978-83-942777-2-7


Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]