Petr Brandl

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jump to navigation Jump to search
Petr Jan Brandl – autoportrét s motivem počítání na prstech

Petr Jan Brandl (něm. Peter Johann Brandl, on sám se psal Petrus Brandl; 24. října 1668 Praha24. září 1735 Kutná Hora) byl německý malíř, jeden z hlavních představitelů vrcholného baroka v Čechách.

Život

Byl synem poměrně zámožných rodičů. Jeho otec byl německý krejčí a hostinský, matka z české rolnické rodiny z Přestanic. Vzdělání získává v jezuitském gymnáziu. Ve 33 letech se žení, zplodí tři děti a rodinu později opustí. Za svá díla je poměrně dobře placen, ale peníze většinou prohýří a neustále je zadlužen a pronásledován věřiteli. Bezúspěšně doufá v konsolidaci finančních poměrů koupí pozemku v Jílovém během tamní zlaté horečky. Umírá opuštěn a v chudobě v Kutné Hoře, kde je i pohřben.

Dílo

Malířství se vyučil u pražského dvorního malíře Kristiána Schrödera, který byl správce hradní obrazárny. Schröder však Brandlovi nemohl předat víc, než základy malířské techniky. Jeho hlavními učiteli byli Jan Rudolf Bys a Michael Václav Halbax. Výrazně byl ovlivněn uměním Karla Škréty a také uměním Abrahama Godyna, Michaela Leopolda Willmanna a Jana Kryštofa Lišky.

Ve svém díle dospěl Brandl k vlastní syntéze těchto malířských podnětů. Patří k nejdůležitějším reprezentantům vrcholně barokní malby ve středoevropském prostoru a ve svých nejlepších pracích dosahuje nejvyšší úrovně tehdejší evropské malby.

Jeho dílo je však značně nevyrovnané, s velmi kolísavou kvalitou. To je patrné především v jeho pozdním období.

Nejdůležitější práce Petra Brandla

Odkazy

Logo Wikimedia Commons Obrázky, zvuky či videa k tématu Petr Brandl ve Wikimedia Commons

Literatura

  • HUMBERGER, Jaroslav: Petr Brandl, Obelisk, Praha, 1971
  • NEUMANN, Jaromír: Petr Brandl 1668-1735: Výstava k dvoustému výročí umělcovy smrti, Praha 1968
  • PROKOP, Jaroslav: Petr Brandl: Životní a umělecký epilog : 1725-1735, Praha 2006

Externí odkazy

Šablona:Pahýl - malíř