Pedro de Betancur

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Pedro de Betancur
Svatý
Narození21. března 1626
Vilaflor, Tenerife
Úmrtí25. dubna 1667 (ve věku 41 let)
Antigua Guatemala, Guatemala
Svátek24. dubna
Místo pohřbeníKostel sv. Františka, Antigua Guatemala
Státní občanstvíŠpanělsko
ŘádOrder of the Brothers of Bethlehem
Vyznáníkatolická církev
Blahořečen22. červen 1980 papežem Janem Pavlem II.
Svatořečen30. červenec 2002 papežem Janem Pavlem II.
Uctíván církvemiřímskokatolická církev
Významné zasvěcené kostelySvatyně sv. bratra Petra (Vilaflor), Jeskyně sv. bratra Petra (El Médano) na Tenerife, Kostel sv. Františka v Antigua Guatemala.
Atributyzvonek a františkánský hábit
PatronemKanárských ostrovů, Guatemaly, Střední Americe, bezdomovců
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Pedro de Betancur (21. března 1626, Vilaflor, Tenerife25. dubna 1667, Antigua Guatemala, Guatemala), (česky Petr z Betancur), známý též jako Santo Hermano Pedro (česky Svatý bratr Petr), byl španělský františkánský mnich a misionář v Guatemale, zakladatel řádu Panny Marie z Betléma (Betlemitas). Je také uctíván jako svatý římskokatolické církve, první světec Kanárských ostrovů a také považován za prvního světce v Guatemale a Střední Americe.

Život[editovat | editovat zdroj]

Vilaflor, vesnice, kde se narodil

Dávné doby[editovat | editovat zdroj]

Narodil se ve Vilaflor na ostrově Tenerife (Španělsko) do rolnické rodiny, měl čtyři bratry.[1]

Původ rodu sahá až k Janu z Béthencourt, který v 1401 zahájil dobývání Kanárských ostrovů. Ještě sám Pedro de Betancur byl potomkem bývalých domorodců a kastilských osadníků Tenerife ze šestnáctého století.

Do 23 let pracoval jako pastýř. Poté opustil rodnou zemi a plavil se do Ameriky. Dorazil do Havany na Kubě, kde žil více než rok, poté odcestoval do Guatemaly.

V Guatemale[editovat | editovat zdroj]

Svatý hrob v Guatemale.

Když přijel do Guatemaly, byl zcela bez prostředků. Jednoho dne se tak ocitl ve frontě na chleba u františkánů. Prodělal závažné onemocnění, během nějž se poprvé setkal s chudými a vykořeněnými. Velmi toužil stát se knězem a snažil se dostat do jezuitského semináře v San Borgia. Studium ale nezvládal, a proto jej opustil a stal se františkánským terciářem. Snažil se pomáhat chudým a bezdomovcům. Ostatní terciáři jej následovali. Pedro pak v roce 1656 založil Řád bratří Panny Marie z Betléma, jehož cílem bylo sloužit chudým. Petr rovněž napsal několik děl.[1]

Navštěvoval chudé, nemocné, sirotky a umírající, prosazoval základní lidská práva.[2] Tento španělský světec se zasloužil o rozšíření zobrazování Ježíšova narození – jesliček – v Americe.

Jednou z jeho největších tužeb byl návrat do rodné země a pouť do města Candelaria do svatyně Panny Marie, ke které cítil od dětství velkou oddanost. Přání se mu však nesplnilo kvůli náhlé smrti.

Zemřel dne 25. dubna 1667, ve věku 41 let. Byl pohřben v kostele Svatého Františka v Antigua Guatemala, kde jeho hrob navštěvují každý rok tisíce poutníků.

Kanonizace[editovat | editovat zdroj]

Dne 22. června 1980 byl bratr Petr blahořečen při obřadu v Bazilice sv. Petra papežem Janem Pavlem II. Dne 30. července 2002 byl tímtéž papežem svatořečen v Ciudad de Guatemala. Jeho svátek se slaví 24. dubna, protože 25. duben (výročí jeho smrti) se shoduje se svátkem sv. Marka Evangelisty.

Pedru de Betancur je považován za apoštola Guatemaly.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b Biografía de San Pedro de San José de Betancur. www.ewtn.com [online]. [cit. 2013-11-10]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2018-03-09. 
  2. Genes aborígenes en el Santo Hermano Pedro

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]