Paul Brunton

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Paul Brunton
Paul Brunton
Paul Brunton
Rodné jménoKeneth Thorston Heart
Narození21. října 1898
Londýn, Velká Británie
Úmrtí27. července 1981
(ve věku 82 let)
Vevey, Švýcarsko
Znám jakobritský filozof, mystik a cestovatel
TitulPhDr.
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Paul Brunton (21. října 1898 v Londýně27. července 1981 ve Vevey) byl britský filosof, mystik, a cestovatel.

Je autorem třinácti knih (vydaných za jeho života), z nichž první, Tajnosti indické, byla publikována v roce 1934, a poslední, Duchovní krize člověka, v roce 1952.

Paul Brunton předložil Západu jógu a meditaci, a pracoval na způsobu, jak vyjádřit jejich filozofické pozadí běžně srozumitelnou, vědeckou řečí Západu, která by nekladla na čtenáře požadavek studovat originální zdrojové termíny v orientálních jazycích, které podle Paula Bruntona nejsou pro běžného člověka na Západě tak důležité, jako jejich podstata. Pokud to bylo možné, hledal slova stejného významu v moderních jazycích Západu, případně hledal jejich vhodné řecké, nebo latinské deriváty.

Způsobem jeho psaní bylo, že si stručně zaznamenával inspirované myšlenky ihned, jak se objevily. Často je zapisoval na zadní stranu dopisní obálky nebo na okraje novin či časopisů, když se procházel mezi květinami v zahradách lemujících Ženevské jezero. Potom je přepisoval na stroji a třídil podle námětů. Později je chtěl zredigovat a sestavit do souvislého textu. Po smrti bylo toto jeho duchovní krédo vydáno (v letech 1984 – 1988) v šestnácti dílech pod názvem Zápisky Paula Bruntona (Notebooks of Paul Brunton).

Životopis[editovat | editovat zdroj]

Paul Brunton se narodil v Londýně v roce 1898 a jeho původní jméno bylo R. Raphael Hurst. Jeho matka brzy zemřela a jeho otec se znovu oženil. Vzdělání se mu dostalo v chlapecké Central Foundation Boys' School a posléze na Saint George Colleage (titul doktora filozofie získal až později). Poté pracoval jako knihkupec a novinář. Brunton psal pod různými pseudonymy, jako Raphael Meriden a Raphael Delmonte, později si zvolil pseudonym Brunton Paul, ale z nějakého důvodu, možná chybou v tiskárně, byla slova obrácena v "Paul Brunton", v jméno, které přijal. Během 1. světové války sloužil u tankové divize a později se věnoval mysticismu a přišel do kontaktu s Teosofickou společností. Jako podílník ezoterického londýnského knihkupectví a nakladatelství Atlantis byl v kontaktu jak s literární, tak okultní a esoterickou inteligencí Londýna dvacátých let 20. stol.. V raných 30. letech 20. stol. podnikl cestu do Indie, která mu umožnila setkat se s osobnostmi jako byl např. Šrí Šankaráčárja z Kančípuramu, Meher Baba, nebo Šrí Ramana Mahariši. Tato cesta, jejímž smyslem bylo nalézt vysoká duchovní učení Indie a její žijící představitele, pokud ještě existují, jím byla z velké části zaznamenána v jeho úspěšné knize Tajnosti indické.

Paul Brunton žil posledních 20 let svého života ve Švýcarsku. Měl rád jeho mírné klima a jeho majestátní horské scenérie. Sem za ním přicházeli jeho návštěvníci a korespondence z celého světa.

Návštěvy Československa[editovat | editovat zdroj]

Paul Brunton navštívil Československo na pozvání svých zdejších čtenářů a žáků, a to v září roku 1937 a podruhé v září roku 1948. Při druhé návštěvě se setkal mimo jiné s pozdějším známým českým mystikem Eduardem Tomášem.

Do češtiny jeho první tři spisy (Tajná stezka, Tajnosti indické a Tajnosti egyptské) převedl Karel Weinfurter, pro novodobé vydání v nakladatelství IRIS RR po listopadu 1989 byly přeloženy znovu. V době komunistické totality (1948-1989) byla všechna díla Paula Bruntona na listině zakázaných knih a byla tak v Československu šířena samizdatem a vzájemným tajným sdílením prvorepublikových a poválečných výtisků děl, která stihla vyjít veřejně, Duchovní krize člověka vyšla v tomto období již jen samizdatem.

„P.B.“, jak byl nazýván svými čtenáři, důrazně odmítal všechny pokusy vytvořit kolem něho kult. Často připomínal: „Musíte najít svého P.B. ve svém vlastním nitru.“

Dílo[editovat | editovat zdroj]

Tajnosti indické
AutorPaul Brunton
Původní názevA Search in Secret India
PřekladatelKarel Weinfurter; Antonie Krejčová
ZeměSpojené království
Jazykangličtina
Datum vydání1934
Česky vydáno1937, 1995
Počet stran344
ISBN80-85888-09-2
Předchozí a následující díl
Tajná stezka
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Tajnosti indické (v anglickém originále "A Search in Secret India") byla vydána v roce 1934 ve Velké Británii. Je mimořádnou sondou do vnitřního života starobylé duchovní kultury Indie a dobrodružným líčením autorových osobních, vnitřních i vnějších zkušeností při pobytu a cestě po tomto subkontinentu. Autor se vydal do Indie s úmyslem hledat střípky prastaré moudrosti indické jógy a její živoucí představitele, pokud ještě existují. Na své cestě se setkal jak s pověrami a mýty, tak se skutečnými mudrci, filosofy a světci, jak s eskamotéry a pomatenci, samozvanými mesiáši a falešnými proroky, tak po odhodlaném pátrání i s ryzí indickou jógovou filosofií. Je mistrným pozorovatelem, každé setkání (např. s jeho pozdějším velkým učitelem a přítelem Ramanou Maharišim) se v knize snaží analyzovat i racionálně, čtenář si může také sem tam povšimnout autorova britského smyslu pro humor, který je dobře skrytý, a o to zábavnější, je-li odhalen. Velký důraz je kladen také na Západě opomíjené umění pravidelné meditace. Kniha byla jednou z prvních, která představila v takovéto šíři a zároveň poutavou formou indickou duchovní tradici západnímu čtenářstvu a i díky jejímu vřelému přijetí autor pokračoval ve svém díle dalšími knihami, například v dalších několika letech vydanými tituly Tajná stezka a Tajnosti egyptské. Do češtiny knihu přeložil a vydal ještě za první republiky v roce 1937 Karel Weinfurter, překladatelkou polistopadového nového vydání (v nakladatelství IRIS RR) z roku 1995 byla Antonie Krejčová.

Tajná stezka (v anglickém originále The Secret Path), s podtitulem „Technika duchovního sebeodhalení pro moderní svět“byla poprvé vydána v roce 1935 ve Velké Británii. Kniha vzešla z vnitřní potřeby autora vytvořit srozumitelný a přijatelný návod na cvičení klidu mysli, meditaci, pro uspěchané a přepracované obyvatele západního světa dříve, než se opět vydá do orientálních zemí. Člověk narozený ve 20. století na Západě je podle autora nucen zabývat se vnějším světem do té míry, že se jím často nechává zcela pohltit a čas věnovaný rozjímání a hledání něčeho, co nás přesahuje, odkládá, nebo úplně zavrhuje jako neužitečný. Proto Paul Brunton vybírá ze svých zkušeností, praxe a vědomostí získaných např. v Indii při pátrání po střípcích prastarých jógových nauk (viz autorova předchozí kniha Tajnosti indické) takovou formu praktické techniky meditace, která je slučitelná s činným životem moderního člověka a vyžaduje zlomek času v porovnání s v Indii tradiční představou asketické cesty zříkání se světského života pro duchovní účely. Shledává nemožným včlenit do života lidí na Západě jógu, jak ji nalezl v Indii, a navrhuje a rozvádí jednotlivé aspekty tohoto cvičení, které při praktikování dodává člověku hluboký vnitřní mír. Do češtiny knihu přeložil a vydal už v roce 1938 Karel Weinfurter, překladatelkami polistopadového nového vydání (v nakladatelství IRIS RR) z roku 1991 byly paní Růžena Formánková, Antonie Krejčová a Olga Palková.

Tajnosti egyptské (v anglickém originále "A Search in Secret Egypt") byla vydána v roce 1936 ve Velké Británii. V této knize, která následovala po Tajnostech indických a Tajné stezce, se autor zaměřil na Egypt a skrytá tajemství jak jeho soudobých, tak pradávných obyvatel. Osobně se vydává do země faraonů a uvádí čtenáře do mystické přítomnosti světa vznešených a mysteriózních staveb, jakými jsou Velká pyramida a Velká sfinga v Gíze, chrámový komplex v Dendeře, či v Karnaku. Setkává se se slavnými káhirskými hypnotizéry, fakíry a kouzelníky, také se vzdělanci místní věhlasné muslimské univerzity al-Azhar a dalšími zástupci muslimské kominuty, stává se učedníkem zaklínače hadů, ale především tiše přemítá na posvátných místech země na Nilu a nechává se strnout jejich mocnou atmósférou. Přináší tak nevšední, osobní svědectví o Egyptu (nejen) své doby. Do češtiny knihu přeložil a vydal ještě za první republiky v roce 1937 Karel Weinfurter, překladatelkami polistopadového nového vydání (v nakladatelství IRIS RR) z roku 1994 byly paní Růžena Formánková, Antonie Krejčová a Olga Palková.

Mezi další Bruntonovy knihy patří:

 • Poselství z Arunáčaly
 • Poustevník v Himálaji
 • Hledání Nadjá
 • Indická Filozofie a Indická Kultura
 • Vnitřní Skutečnost
 • Skrytá Nauka za Jógou I.díl
 • Skrytá Nauka za Jógou II. (Moudrost Nadjá)
 • Duchovní krize člověka

Vydáno posmrtně[editovat | editovat zdroj]

 • Eseje o Hledání
 • Zápisky paula Bruntona:
  • Perspektivy (Svazek 1)
  • Hledání (Svazek 2)
  • Cvičení pro hledání * Relaxace a ústraní (Svazek 3)
  • Meditace (Svazek 4/1)
  • Tělo (Svazek 4/2)
  • Emoce a etika * Intelekt (Svazek 5)
  • Ego * Od zrození ke znovuzrození (Svazek 6)
  • Uzdravování sama sebe * Negativa (Svazek 7)
  • Úvahy o mém životě a psaní (Svazek 8)
  • Lidská zkušenost * Umění v kultuře (Svazek 9)
  • Orient (Svazek 10)
  • Senzitivové (Svazek 11)
  • Vnitřní potřeba náboženství * Uctívání v životě (Svazek 12)
  • Relativita * Filozofie * Mysl (Svazek 13)
  • Inspirace a Nadjá (Svazek 14)
  • Pokročilá kontemplace * Mír ve vás (Svazek 15)
  • Osvícená Mysl * Božská mysl (Svazek 16)

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Videa