Pangas spodnooký

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Wikipedie:Jak číst taxoboxPangas spodnooký
alternativní popis obrázku chybí
Pangas spodnooký
Stupeň ohrožení podle IUCN
ohrožený
ohrožený druh[1]
Vědecká klasifikace
Říše živočichové (Animalia)
Kmen strunatci (Chordata)
Podkmen obratlovci (Vertebrata)
Třída paprskoploutví (Actinopterygii)
Řád sumci (Siluriformes)
Čeleď pangasovití (Pangasiidae)
Rod pangas (Pangasius)
Binomické jméno
Pangasius hypophthalmus
Sauvage, 1878
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Pangas spodnooký (Pangasius hypophthalmus (Sauvage, 1878) nebo Pangasianodon hypophthalmus; česky též pangasius, pangas siamský, sumeček siamský, sumeček žraločí, štíhlohlavec žraločí) je sladkovodní ryba z čeledi pangasovití Pangasiidae.

Původní je v jihovýchodní Asii v řekách Mekong a Menam-Čao-Praja. Byl vysazen i jinde. Dorůstá délky 130 cm a hmotnosti 44 kg. Patří mezi všežravce.

Využití[editovat | editovat zdroj]

Má komerční využití, v České republice, kde se dovážený prodává na maso pod (obchodním) názvem Pangasius, je v současnosti nejprodávanější rybou.[2] Češi prý oceňují nepřítomnost kostí, nízkou cenu a nepřítomnost rybího zápachu.

Bývá také chován v okrasných akváriích, avšak s jeho chovem i odchovem mohou být problémy vzhledem k jeho velikosti.

Kontroverze[editovat | editovat zdroj]

V České republice se šířil e-mail [3], který s odkazem na anglický web [4] konzumenty varoval, že mekongská voda, ve které je sumeček siamský chován, je velmi znečištěna chemií (jak ze současného průmyslu a hnojiv a civilizace obecně, tak ze zbytků chemie po válce ve Vietnamu), že vzhledem k průmyslovému způsobu chovu je krmen „kdo ví čím“ a že je ve snaze dosáhnout vyššího výnosu ošetřován v Evropě v potravinářství zakázanou malachitovou zelení kvůli ochraně proti kožovci. Také upozorňoval na to, že ne každý si uvědomuje, že se jedná o sladkovodní rybu, která navíc nemůže být čerstvá, když se dopravuje přes půl planety. A že má velmi vysoký obsah vody, takže kdyby se uvažovala cena za maso bez vody, byla by výrazně vyšší. [3]

Podle Státní veterinární správy České republiky byli ovšem dovážení sumečci opakovaně testováni na různé chemické látky včetně steroidů a chlorovaných pesticidů a žádné problémy nebyly zjištěny. Malou výjimkou byla vyšší přítomnost polyfosfátů (ovšem nepřekračující stanovené limity) a vysoký podíl vody, což ovšem neohrožuje zdraví zákazníka, pouze jeho peněženku. [5] Z hlediska výživy je také pravda, že jako sladkovodní ryba obsahuje málo jódu a omega-3 nenasycených mastných kyselin a navíc má vysoký obsah sodíku, takže se nejedná o nějak speciálně zdravější jídlo. [6] V roce 2012 udělal časopis dTest, který se zabývá nezávislými rozbory kvality výrobků, test, který odhalil, že mražený pangas od určitých výrobců obsahuje i polovinu vody, v jednom případě bylo množství polyfosfátů nad stanovenou normou. [7]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Červený seznam IUCN 2017.2. 14. září 2017. Dostupné online. [cit. 2017-09-24]
  2. VEČERKOVÁ, Hana. Pangasius zdraví neuškodí, ukázal test. iDnes.cz [online]. 2009-10-30 [cit. 2010-5-27]. Dostupné online.  
  3. a b Pangasius - je to k jídlu? [online]. hoax.cz, [cit. 2010-05-27]. Dostupné online.  
  4. Don’t Eat this fish: Pangas (Pangasius, Vietnamese River Cobbler, White Catfish, Gray Sole) [online]. dietmindspirit.org, [cit. 2010-05-27]. Dostupné online.  
  5. DUBEN, Josef. Někoho straší pangas, jiného Santa Klaus [online]. Státní veterinární správa České republiky, 2009-11-19, [cit. 2010-05-27]. Dostupné online.  
  6. Nejíst pangase? Celá pravda o jeho mase!. zdravi.centrum.cz [online]. 2010-1-12 [cit. 2010-5-27]. Dostupné online.  
  7. A DOST! Pangasius zmrazený (video)

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]