Památník Karla Čapka

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Památník Karla Čapka
Údaje o muzeu
AdresaStará Huť 120, 262 02, Česko
Pojmenováno poKarel Čapek
Založeno16. ledna 1995
Zeměpisné souřadnice
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Památník Karla Čapka je muzeum věnované životu a dílu spisovatele Karla Čapka a jeho ženy, herečky Olgy Scheinpflugové. Tato příspěvková organizace Středočeského kraje sídlí v bývalém letním sídle Karla Čapka ve Staré Huti na Příbramsku. Podle blízkého rybníka je areál nazýván také Strž, případně hovorově Čapkárna.

Nachází se v historickém areálu, kde byla v 19. století zpracovávána železná ruda. Po první světové válce získal nemovitost od Colloredo-Mannsfeldů správce jejich panství Václav Palivec, který dal v roce 1935 empírový dům jako svatební dar do doživotního užívání Karlu Čapkovi (1890–1938) a Olze Scheinpflugové (1902–1968).

Spisovatel se v následujících třech letech při svém pobytu věnoval úpravám domu a zahrady. Na Strži, jak své letní sídlo pojmenoval, vznikala i literární díla (například Válka s mloky, Cesta na sever, Bílá nemoc, První parta, Život a dílo skladatele Foltýna). Zde také přijímal řadu osobností české kultury a politiky, zejména v létě 1938.

Nová expozice[editovat | editovat zdroj]

Matka s dítětem, autor Karel Kučera

Nová expozice, otevřená v roce 1997, přibližuje osobnost a dílo Karla Čapka a jeho manželky, české herečky a spisovatelky Olgy Scheinpflugové. Samostatnou expozici má v podkroví domu také novinář a spisovatel Ferdinand Peroutka (1895–1978). V památníku se také každoročně konají výstavy, koncerty, divadelní představení, je zde i možnost svatebního obřadu.

Naučná stezka Karla Čapka[editovat | editovat zdroj]

Naučná stezka vede okolím Památníku Karla Čapka, které si spisovatel oblíbil a často jím procházel. Trasa stezky vede historicky i přírodně zajímavým územím. Celá oblast byla v minulosti průmyslově a zemědělsky využívána (pozůstatky hamrů, mlýnů a dalších objektů, rybníky, louky). Z přírodního hlediska je zajímavé meandrující koryto říčky Kocáby s nivními loukami a unikátní flórou a faunou. Z oblasti pochází i drobné archeologické nálezy od doby kamenné po středověk i novověk. Ze stezky vedou značené odbočky na další naučné stezky, například na NS Kozí Hory – Libčice, která vede územím historické těžby zlata.

Naučná stezka Karla Čapka má vyznačeny tři okruhy – 2km, 7km a 10km. Na deseti oboustrannýcb informačních panelech jsou zpracována témata z oblasti historie území, přírodních fenoménů, turistických cílů a zajímavostí. Vytvářel je tým odborníků i dobrovolníků z partnerského Gymnázia Karla Čapka v Dobříši. Součástí projektu bylo i vybavení prostor památníku audiovizuální technikou, venkovním jevištěm a informačním audiototemem.

Socha "Matka s dítětem"[editovat | editovat zdroj]

V areálu zahrady je umístěna socha "Matka s dítětem" od sochaře Karla Kučery. Socha vznikala ve Strži postupně v rozsahu let 19651968. Inspirací pro ni byl pravděpodobně obdobný motiv z obrazů Josefa Čapka. [1] [p 1]

Pomníček Dášeňky[editovat | editovat zdroj]

V areálu zahrady Památníku Karla Čapka se nachází také pomníček věnovaný Čapkově Dášeňce. Jedná se o sochu "Pomník Dášeňky", která vznikla podle autorského návrhu sochaře Michaela Stránského a byla slavnostně odhalena v roce 2013 u příležitosti osmdesátého výročí prvního vydání Čapkovy knihy "Dášeňka čili Život štěněte" (1933). [1] [2]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Poznámky[editovat | editovat zdroj]

  1. V roce 1965 byl na Strž přivezen blok kamene, který postupně sochař Karel Kučera spolu se svými studenty přetvořil na sochu. Podle záznamů byl ještě v roce 1967 autor urgován, aby sochu dokončil. O hotové soše se však zmiňuje novinář Jaroslav Holub ve svém článku "Stržské extempore" z roku 1968, nejpozději v tomto roce tak musela být socha již hotova. [1]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b c VÁŇOVÁ, Kristina. Elektronická konzultace s mluvčí Památníku Karla Čapka. Památník Karla Čapka, 26202 Stará Huť 125: Památník Karla Čapka, 2015. 
  2. VÁŇOVÁ, Kristina. Co u nás uvidíte [online]. Památník Karla Čapka, 26202 Stará Huť 125: Památník Karla Čapka, 2006-02-23 [cit. 2015-08-30]. Dostupné online. 

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

  • Webové stránky Památníku Karla Čapka [online]. Památník Karla Čapka, 26202 Stará Huť 125: [cit. 2015-10-20]. Dostupné online. 
  • Facebooková stránka Památníku Karla Čapka [online]. Památník Karla Čapka, 26202 Stará Huť 125: [cit. 2015-10-20]. Dostupné online.