Pšeníčko rozkladité

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Wikipedie:Jak číst taxobox Pšeníčko rozkladité

alternativní popis obrázku chybí
Porost pšeníčka rozkladitého
Vědecká klasifikace
Říše: rostliny (Plantae)
Podříše: cévnaté rostliny (Tracheobionta)
Oddělení: krytosemenné (Magnoliophyta)
Třída: jednoděložné (Liliopsida)
Řád: lipnicotvaré (Poales)
Čeleď: lipnicovité (Poaceae)
Rod: pšeníčko (Milium)
Binomické jméno
Milium effusum
L.
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Pšeníčko rozkladité (Milium effusum) je druh vysoké trávy z čeledi lipnicovitých.

Výskyt[editovat | editovat zdroj]

Roste téměř v celém mírném pásmu Eurasie včetně Japonská a Číny a dále v Severní Americe. V České republice se vyskytuje, místy až hojně, na vlhčích zatravněných pozemcích, ve světlých lužních lesích, v bučinách a okolo potoků. Vyhovuje mu humózní, vlhká půda a polostín.[1][2]

Popis[editovat | editovat zdroj]

Je to vytrvalá trsnatá tráva se stéblem při kvetení vysokým i přes 1 m. Lesklé světlezelené stéblo vybíhá ze štíhlého výběžkatého oddenku. Listy vyrůstající z hladké pochvy jsou chabé, podlouhle kopinaté a stočené tak, že jejich líc je vespod a rub nahoře. Jsou 10 až 20 cm dlouhé a 5 až 15 mm široké, měkké a lysé, na jejich bázi je blanitý jazýček asi 5 mm dlouhý.

Drobné, zepředu jemně zmáčknuté jednokvěté klásky bývají dlouhé 3 až 4 mm a mívají zelenou nebo nafialovělou barvu. Jsou vejčitého tvaru a mají krátké úzké stopky vyrůstající po stranách tenkých, do přeslenů uspořádaných větviček široké a řídké laty. Volné vztyčené latnaté květenství pyramidálního obrysu bývá dlouhé i přes 30 cm a po odkvětu se svěsí. V květu jsou tři tyčinky a dvě pérovité blizny vyčnívající po stranách z klásku. Vespod klásku jsou dvě vejčité bezosinaté, téměř shodně veliké plevy, dlouhé 3 mm. Pluchy, také bez osin, jsou o něco málo kratší. Pšeníčko rozkladité kvete v květnu až červenci. Obilky jsou eliptické, dlouhé asi 2 mm. Je to travina vhodná ke krmení.[3][4][5]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. GRIN Taxonomy for Plants: Milium effusum [online]. United States Department of Agriculture, rev. 21.04.2006, [cit. 2010-12-30]. Dostupné online. (anglicky) 
  2. Květena ČR: Pšeníčko rozkladité [online]. Petr Kocián, [cit. 2010-12-30]. Dostupné online. (česky) 
  3. POLÍVKA, František. Názorná květena zemí koruny české: Pšeníčko rozkladité [online]. Wendys, Zdeněk Pazdera, [cit. 2010-12-30]. S. 454. Dostupné online. (česky) 
  4. AtlasRostlin.cz-Bambusy a trávy: Pšeníčko rozkladité [online]. Tiscali media, a.s., Praha, [cit. 2010-12-30]. Dostupné online. (česky) 
  5. Flora of China: Milium effusum [online]. Missouri Botanical Garden, St. Louis, MO & Harvard University Herbaria, Cambridge, MA., [cit. 2010-12-30]. Dostupné online. (anglicky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]