Otakar Švec (sochař)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Otakar Švec
Narození 23. listopadu 1892
Praha
Úmrtí 3. března 1955 (ve věku 62 let)
Praha
Povolání sochař
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Otakar Švec (23. listopadu 1892Praze – 4. dubna 1955 tamtéž) byl český sochař, jehož nejznámějším dílem byl žulový Stalinův pomník v Praze na Letné.

Život a dílo[editovat | editovat zdroj]

Otakar Švec, návrh pro spořitelnu Louny, 1929
Otakar Švec, Stalinův pomník, Praha

Studoval u Josefa Drahoňovského, Josefa Václava MyslbekaJana Štursy. Od roku 1912 pracoval jako pomocník ve Štursově ateliéru, v roce 1919 se stal Štursovým asistentem na AVU. Po jeho smrti vedl speciálku až do roku 1927.

Jeho prvním význačným dílem se stal Sluneční paprsek – Motocyklista, futuristická socha jezdce na motocyklu z roku 1924 (umístěna v zahradě Zbraslavského kláštera). Byl autorem několika portrétů, portréty T. G. MasarykaJana Husa byly zničeny za okupace.

Od roku 1919 byl členem SVU Mánes. Ze spolku vystoupil na vlastní žádost v roce 1932. [1]

Je autorem pomníku ruského legionáře plukovníka Josefa Jiřího Švece, který stával v Praze na Pohořelci v ose tehdejších kasáren.

Od roku 1949 do roku 1955 pracoval na monumentálním projektu Stalinova pomníku. Opracované žulové kvádry tam byly naskládány na rozlehlé železobetonové konstrukci o výšce 15,5 m. Spolupracoval se svojí ženou Vlastou Švecovou, podstavec navrhoval architekt Jiří Štursa. Před válkou spolupracovali na projektu pomníku T. G. Masaryka v témže místě. Kvůli politickému tlaku oba manželé spáchali sebevraždu, ještě před odhalením monstrózního díla.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Řádní členové Spolku výtvarných umělců Mánes od generace zakladatelů do dnešních dnů

Literatura[editovat | editovat zdroj]