Orfeus a Eurydika

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
(Přesměrováno z Orfeus a Euridika)
Skočit na: Navigace, Hledání
Orfeus a Eurydika
Orfeo ed Euridice
Základní informace
Žánr azione teatrale per musica
Hudba Christoph Willibald Gluck
Libreto Ranier de' Calzabigi
Počet dějství 3
Originální jazyk italština
Premiéra 5. října 1762, Vídeň, Burgtheater (2. verze 2. srpna 1774, Paříž, Opéra - Palais des Tuileries)

Orfeus a Eurydika (v originále Orfeo ed Euridice) je název opery Christopha Willibalda Glucka z roku 1762. Autorem libreta je Ranier de' Calzabigi.

Hlavní postavy[editovat | editovat zdroj]

Obsah[editovat | editovat zdroj]

Opera Orfeus a Eurydika má tři dějství. Její děj je vytvořen na základě řecké pověsti. Je však proti této báji pozměněn, takže má šťastný konec.

V prvním dějství Orfeus truchlí na hrobě své milé Eurydiky a rozhodne se ji vysvobodit z podsvětí. Bůh Zeus sesílá boha lásky Amora se vzkazem, že Orfeus se o vysvobození může pokusit, pokud svým zpěvem přemůže příšery podsvětí a vyvede Eurydiku z podsvětí, aniž by na ni jedinkrát pohlédl.

Ve druhém dějství Orfeus zpěvem opravdu přemůže démony, kteří hlídají vstup do podzemí a v kraji blažených - Elysiu - nalézá Eurydiku.

Ve třetím dějství vede Orfeus Eurydiku ven z podsvětí. Ta mu vyčítá, že se na ni ani jednou neohlédne tak dlouho, až to Orfeus nevydrží a podívá se na ni. Eurydika samozřejmě padá (podruhé) mrtvá k zemi, zasažena trestným bleskem bohů. Orfeus si zoufá, vytahuje dýku a chystá se ukončit i svůj život, což dojme bohy natolik, že Eurydiku vzkřísí a dovolí oběma odchod z podsvětí zpět na zem.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Orfeus a Eurydika v archivu Národního divadla