Operace Bojinka

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Ramzi Jusef

Operace Bojinka (též projekt Bojinka, arabsky: بجنكة; Tagalog: Oplan Bojinka) byl plánovaný, leč neuskutečněný rozsáhlý útok islámských radikálů Ramzi Jusefa a Khalída Šajka Mohameda, jehož cílem bylo vyhodit do povětří 12 dopravních letounů[1] směřujících do Asie a Spojených států a cca 4000 pasažérů v nich cestujících. Plán této operace byl náhodně objeven v počítači při policejní prohlídce bytu na Filipínách. Útok plánovala tříčlenná skupina. Bojinka mimo jiné odkazuje na plánovanou kombinaci útoků Jusefa a Mohameda, které se měly odehrát právě v lednu 1995 a jeho součástí byl i záměr zabít papeže Jana Pavla II, který měl Filipíny navštívit.[2] Dodatečným cíli útoku pomocí dopravních letadel bylo ústředí CIA ve Virginii, Fairfax county, budova Pentagonu a budovy Světového obchodního centra, což zavdává předpoklad, že Khalíd Šajk Mohamed tento plán přetavil v teroristické útoky 11. září 2001.[3]

Přes pečlivé plánování a schopnosti Ramzi Jusefa překazila policie plán Bojinka 6 dnů před uskutečněním, a to poté, co chemický požár v Manile z 6. a 7. ledna 1995 přitáhl pozornost filipínské národní policie. Jusef odjistil testovací bomby v nákupním areálu a divadle, kdy zranil mnoho lidí a jeden člověk přišel o život – cestující sedící vedle nitroglycerinové bomby v letu č. 434 Filipínských aerolinek – tato exploze měla potenciál způsobit takové poškození, aby zničila celé letadlo. Z dvanácti cílů jich bylo 7 vybráno v Asii (Filipíny, Japonsko, Taiwan, Hong Kong, Singapur, Jižní Korea) a 5 v USA. Mezi americkými cíli figuroval Bílý dům, Sears Tower, Transamerican Tower, Pentagon a Světové obchodní středisko.[2] Materiály (nebo jejich kopie – ve fyzické či elektronické formě z počítače Ramzi Jusefa) byly předány i americkým agenturám. Tyto skutečnosti, zejména rok odhalení, použití letadel a zamýšlené cíle usvědčují tajné služby USA z podcenění či ignorování hrozby scénáře pozdějšího teroristického útoku z 11. září 2001.

Peníze teroristům pro uskutečnění plánu Bojinka měly původ od Riduana Isamuddina z indonéské Jemaah Islamiyah a Usáma bin Ládina z Al-Káidy.


Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Bojinka plot na anglické Wikipedii.

  1. Mazzetti, Mark (14. listopad 2009). "Portrait of 9/11 ‘Jackal’ Emerges as He Awaits Trial". New York Times.
  2. a b http://www.rense.com/general14/known.htm
  3. John J. Lumpkin. "Global Security".

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

anglicky