Chálid Šajch Muhammad

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Chálid Šajch Muhammad
Khalid Sheikh Mohammed in 2001.jpg
Narození 1. března 1963 (57 let) nebo 14. dubna 1965 (55 let)
Balúčistán
Bydliště Věznice Guantánamo
Alma mater Pandžábská univerzita
North Carolina Agricultural and Technical State University
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Chálid Šajch Muhammad (arabsky خالد شيخ محمد, angl. Transkript Khalid Sheikh Mohammed) (* 1. březen 1964) je vysoce postavený člen Al-Ká'idy, podle závěrů Zprávy vyšetřovací komise o 11. září 2001 je hlavním organizátorem teroristických útoků z 11. září 2001. Od roku 2006 je vězněn na americké Námořní základně Guantanamo na Kubě.

Mládí[editovat | editovat zdroj]

Narodil se v Kuvajtu, jeho rodiče však pocházeli z Pákistánu. Už ve svých šestnácti letech se připojil k islamistické organizaci Muslimské bratrstvo, krátce na to se přestěhoval do Pákistánu. V roce 1983 odešel do USA, kde studoval na Zemědělské a technické univerzitě v Severní Karolíně, studium ukončil v r. 1986 s titulem strojního inženýra. Následující rok odešel spolu se svými třemi bratry do Afghánistánu, kde se připojili k mudžáhidů bojujícím proti sovětské intervenci. Údajně se již zde poprvé setkal s Usámou bin Ládinem, nenavázali však bližší vztahy.

Teroristické aktivity[editovat | editovat zdroj]

Následné roky po návratu z Afghánistánu Mohammed hodně cestoval, krátkodobě žil např. na Filipínách, v Bosně, zda v Kataru, kde do r. 1996 pracoval jako projektový inženýr pro katarské ministerstvo energetiky. Podle USA se již během tohoto období zabýval sponzorováním a organizováním teroristických aktivit a v lednu 1996 ho newyorský soud obvinil z terorismu za údajnou účast na operaci Bojinka, při níž měli být podniknuty koordinované bombové útoky na 12 amerických dopravních letadel. Na této operaci se údajně podílel i Muhammad synovec Ramzi Yousef (organizátor bombového útoku ve World Trade Centre z r. 1993). Aby se Muhammad vyhnul případnému stíhání ve Spojených státech, v lednu 1996 odešel z Kataru zpět do Pákistánu.

Jeho následné aktivity nejsou zcela objasněny a většina informací z tohoto období pochází ze zprávy americké komise pro vyšetřování útoků z 11. září 2001. Podle ní v polovině r. 1996 Muhammad v Afghánistánu znovu navázal styky s Usámou bin Ládinem a nastínil mu základy teroristického plánu, z něhož se později měli vyvinout útoky 11. září 2001. Muhammad žádal bin Ládina hlavně o pomoc při financování a při hledání dobrovolníků na akci. Podle vyšetřovací komise však k dohodě mezi nimi zpočátku nedošlo, protože bin Ládin měl k jeho plánu několik výtek a navíc požadoval, aby se Muhammad stal plnohodnotným, jemu podřízeným členům Al-Ká'idy, co ten zprvu odmítl. K dalším setkáním mezi nimi došlo znovu až na začátku r. 1999 a postupně na ně vypracovali přesný plán teroristické operace, která vyvrcholí 11. září 2001. Přestože po útocích byla se vina obecně připisovala hlavně bin Ládinovi, podle všeho byl jen formálním lídrem a sponzorem operace, zatímco Muhammad byl jejím hlavním organizátorem, odpovědným tak jako za výběr cílů, tak i za přípravu cesty teroristů do USA. Samotný Muhammad později před vojenským tribunálem údajně prohlásil, že je "za operaci z 11. září odpovědný od A do Z".

Věznění a obvinění[editovat | editovat zdroj]

Muhammada zadrželi 1. března 2003 při společné akci americké CIA a pákistánské tajné služby ISI v pákistánském městě Rawalpindi. Následně ho zadržovali ve více tajných věznicích CIA (údajně např. V Jordánsku, zda v Polsku), kde byl vystavován drsným výslechové metodám, jaké označují mnohé organizace bojující za ochranu lidských práv za mučení. Samotná americká vláda později přiznala, že jen během prvního měsíce zadržení ho 183 krát vystavili tzv. Waterboardingu, tedy simulovanému topení.

V září 2006 byl Muhammad převezen do zadržovacího střediska na americké základně Guantánamo, kde před speciálním vojenským tribunálem čelí obviněním za zorganizování útoků z 11. září 2001. Kromě toho byl obviněn i z organizování a přípravy dalších více než 30 teroristických operaci . Jejich seznam byl zveřejněn v březnu 2007 a Muhammad v něm údajně přiznává odpovědnost např. i za útok na WTC z r. 1993, bombové útoky na Bali z r. 2002, zda plánování vraždy papeže Jana Pavla II. A Billa Clintona. Avšak vzhledem k tomu, že Muhammad byl výslechu za pomoci násilných metod, jakož i pro absenci dalších relevantních důkazů, podle mnoha odborníků hlavně některé z těchto obvinění vyvolávají značné pochybnosti. Kritizován je i způsob jeho stíhání před speciální vojenskou komisí, kde je mu vyhrazení status tzv. nepřátelského bojovníka, což je pojem, který nemá v mezinárodním právu obdoby. Několik organizací, včetně Amnesty International a Human Rights Watch vyjádřili znepokojení nad spravedlivým průběhem procesu. Ten se na Guantánamu začal oficiálně 5. června 2008 a Muhammadovi mu v něm spolu s dalšími čtyřmi spolu obviněnými hrozí trest smrti.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Chálid Šajch Muhammad na slovenské Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Logo Wikimedia Commons Obrázky, zvuky či videa k tématu Chálid Šajch Muhammad ve Wikimedia Commons